DÁNSKE VIANOCE SÚ HYGGE

Vianoce v Dánsku sú považované za najviac hygge obdobie v roku. Ako sa Dáni pripravujú na najkrajšie sviatky v roku?

Ak by som mala niekomu vysvetliť, čo je dánske hygge, tak by som mu určite ukázala dánske Vianoce (dánsky Jul). Pre Dánov je to najdôležitejšie a najviac hygge obdobie roka. Hneď ako odložia halloweensku výzdobu, vytiahnu tú vianočnú. Dánsky advent je plný svetla, vôní a tradícií.

Na vianočnú výzdobu si potrpia

Priznám sa, že aj my sme tento rok ozdobili vianočný stromček už okolo desiateho novembra. Bol to nápad mojej štvorročnej dcérky. Myslela si totiž, že keď už máme vianočný stromček, tak jej večer Julemanden (dánsky Santa Clause) donesie darčeky. Keď som sa však na druhý deň prešla po našej ulici, zistila som, že nie sme sami, kto má vianočnú výzdobu. U susedov tiež už žiaril vianočný stromček.

danske vianoce vyzdoba

Zdroj foto: ©Freya McOmish, Scandinavia Standard – VisitDenmark

Typickou dánskou vianočnou dekoráciou, bez ktorej sa dánske Vianoce nezaobídu, sú aj červeno-biele papierové ozdoby v tvare srdca, ktoré vraj pochádzajú od Hansa Christiana Andersena. V dánskych domovoch nesmú chýbať ani Luskáčikovia či škriatok Nisse. Áno, to je ten s hustou dlhou bradou a špicatou čiapkou, ktorá mu zakrýva oči. Obľúbená je aj papierová hviezda, ktorá sa vešia do okien, často sú v jej vnútri nainštalované svetielka. Mimochodom, svetelné ozdoby majú Dáni všade. Možno aj to je ich spôsob, ako sa vysporiadať s dlhými tmavými zimnými večermi.

Advent na dánsky spôsob

Dáni v decembri neoslavujú sviatok svätého Mikuláša, no na sviatok svätej Lucie sa konajú sprievody detí v bielom, so sviečkami v rukách. Často sa tieto sprievody organizujú v školách či v domovoch sociálnych služieb, aby priniesli svetlo a radosť počas najtemnejšieho mesiaca v roku. V decembri totiž Dáni vidia denné svetlo len pár hodín počas dňa. Tento zvyk na sviatok svätej Lucie prebrali Dáni od Švédov a začali ho praktizovať od roku 1944. Na Luciu pečú Dáni tiež Luciabrødkysnuté buchtičky v tvare písmena S, ozdobené hrozienkami.

danske vianoce svata lucia

Zdroj foto: ©Brittany Overgaard – VisitDenmark

Príchod Vianoc si Dáni pripomínajú i postupným zapaľovaním sviečok na adventných vencoch, ale aj otváraním okienok na adventných kalendároch či každodenným vybaľovaním drobných darčekov. Mne osobne sa veľmi páči zvyk páliť adventnú sviecu, na ktorej je naznačených 24 dielikov a každý deň sa z nej spáli len určitá časť. Sviečky sú hygge, a tak si ich na Vianoce v Dánsku treba veľa prichystať.

Julepølser a gløgg

O tom, že sa blížia najkrajšie sviatky roka cítiť aj v uliciach. Okrem vianočnej výzdoby a vianočného tovaru v obchodoch (moje najobľúbenejšie sú vianočné pyžamá pre celú rodinu a vianočné vlnené ponožky – tu ich volajú doslova jule hyggesokker, teda vianočné hygge ponožky), sa po celom Dánsku konajú vianočné koncerty a rôzne ďalšie vianočné podujatia.

vianoce v dansku

Zdroj foto: ©Photopop – VisitAarhus

Dánske Vianoce sú aj o vianočných trhoch, ktoré sa v predvianočnom období konajú v mestách po celom Dánsku. Okrem zimných dekorácií, doplnkov, oblečenia a iných drobností, si na nich Dáni vychutnávajú vianočné dobroty ako pečené mandle či gaštany, palacinky, wafle, grilované párky v rožku (julepølser) a, samozrejme, obľúbený gløgg – varené víno, často vylepšené rumom alebo iným ostrým alkoholom (dánsky sa nazýva snaps alebo akvavit).

Vianočné večierky a obedy

Pred Vianocami sa na mnohých pracoviskách konajú vianočné večierky, na ktorých sa podáva typický dánsky smørrebrød. Ide o plátok ražného chleba s rôznou oblohou. Najčastejšie sú to krevety, údený losos, syr, rôzne druhy mäsových výrobkov, prípadne zelenina. Na stoloch je obyčajne tiež obľúbený solený marinovaný alebo údený sleď a æbleflæsk, čo je slanina v jablkovej omáčke.

Ako dezert sú tradičné æbleskiver (šišky z jablkového cesta v tvare malých guliek), ktoré sa jedia s práškovým cukrom a džemom. Dánske Vianoce sú aj časom vianočného piva (juleøl), ktoré si Dáni radi doprajú nielen v kruhu rodiny, ale aj na spomínaných večierkoch. Toto pivo chutí po karameli a ovocí, je podobné tmavému belgickému pivu, ktoré dostať aj na Slovensku. Približne rovnaké menu majú aj na rodinných julefrokost (vianočný obed).

vianoce v dansku aebleskiver

Zdroj foto: Unsplash.com/Madara Moroza

V mnohých dánskych domácnostiach to počas adventu rozvoniava po škorici, čokoláde a marcipáne. Bez akých sladkostí sa Vianoce v Dánsku nezaobídu? Pozrite si recepty na dánske sladké vianočné pečivo. Prihláste sa na odoberanie môjho newsletteteru alebo ma sledujte na Instagrame, aby ste nepremeškali žiadny ďalší text.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Elin Melaas