DÁNSKY UNIKÁT RÅBJERG MILE VÁS DOSTANE

Súkromne som si toto miesto nazvala dánskou Saharou, lebo mi pripomenulo dávny výlet v púšti neďaleko tunisko-alžírskych hraníc. Råbjerg Mile sa, samozrejme, nedá v ničom porovnať s najväčšou púšťou sveta, no predsa je toto miesto tak očarujúce a exotické, že absolútne nezapadá do oblasti severného Dánska. Skôr by ste ho tipovali niekam do severnej Afriky.

Migrujúce pieskové duny medzi mestom Skagen a Frederikshavnom (oblasť severného Jutska) sa rozprestierajú na približne dvoch kilometroch štvorcových a každý rok sa presunú zhruba o 15 metrov na severovýchod. Sformovali sa v šestnástom storočí na západnom pobreží v oblasti Råbjerg Stene počas veľkého pieskového pohybu.

Neskôr pochovali celé mesto Skagen pod vrstvou piesku. Odtiaľ sa postupne začali presúvať ďalej. Na konci osemnásteho storočia bol zaviaty pieskom jeden z najväčších kostolov v oblasti. Dnes je z kostola viditeľná len veža. Nachádza sa asi pätnásť minút jazdy autom od súčasnej polohy Råbjerg Mile.

Zdroj foto: Mama v Dánsku

K pieskovým dunám sa najjednoduchšie dostanete autom alebo na bicykli. Hneď pod nimi nájdete priestranné parkovisko. Råbjerg Mile je voľne dostupný počas dňa i noci. Na výstup na pieskové duny je vhodné mať pevnú obuv, prípadne byť naboso. V čase, keď sme ich navštívili bolo leto, takže bolo veľmi príjemné odhodiť topánky a zaboriť bosé nohy do teplého piesku.

O tom, že dánska púšť je mimoriadne fotogenickým miestom, svedčí i fakt, že Råbjerg Mile poslúžil ako kulisy vo viacerých škandinávskych filmoch. Ak tam zavítate, určite si to vyšliapte na najvyššiu z dún. Naskytne sa vám z nej neskutočný výhľad na okolitú faunu. A budete prekvapení. Ihličnaté lesy susediace s púšťou? Tak to pravdepodobne neuvidíte na veľa miestach na svete.

Rubjerg Knude

Asi hodinu cesty autom od Råbjerg Mile sa zaujímavé pieskové duny vytvorili aj v prímorskom meste Løkken. Na nich sa nachádza 23 metrov vysoký maják Rubjerg Knude, ktorý postavili v roku 1900,  predtým ako dorazili migrujúce duny. V roku 2019 ho presunuli o 70 metrov smerom do vnútrozemia, lebo hrozilo, že padne do mora.