Ako byť dobrou mamou? Ak si kladieš túto otázku, tak si na najlepšej ceste stať sa tou najlepšou mamou, akou len dokážeš byť.

Buď k sebe láskavá

Asi jedna z najdôležitejších vecí. Pokiaľ nebudeš milovať samu seba a s láskou k sebe pristupovať, nebudeš vedieť lásku odovzdať druhým. Veď len z plnej misy môžeš nakŕmiť ostatných.

Počúvaj svoje deti

Počúvaj nielen ušami, ale aj srdcom. Nie vždy Ti Tvoje dieťa na rovinu povie, v čom je problém, ale vždy to dokážeš vycítiť. Stačí mu len venovať plnú pozornosť, keď má potrebu sa s Tebou komunikačne spojiť. Niekedy to ani nemusí byť slovami. Často za návalmi zlosti či prejavmi vzdoru sa skrýva volanie: Mami, som tu, počúvaj ma!

Odpusti si

Nech sa stalo čokoľvek, nauč sa odpustiť samej sebe. Ako matky zlyhávame denne, dôležité je uvedomiť si svoje zlyhanie. Ak si svojím konaním svojim deťom ublížila, samozrejme, je nevyhnutné im povedať, ako Ťa to mrzí a poprosiť ich o prepáčenie. Ale po tom všetkom si treba odpustiť aj vnútri v sebe a opustiť svoje výčitky. Len tak sa môžeš posunúť ďalej na svojej ceste k tomu, ako byť dobrou mamou.

Nepotláčaj emócie

Keď je toho príliš, tak to proste vypusti. Nie je nič horšie, ako frustrovaná matka. Radšej sa vykrič, vyplač, buchni do stola, ale nezabudni svojmu dieťaťu vysvetliť, že mama je smutná, nervózna alebo má zlý deň. Takto sa dieťa naučí, že je v poriadku mať emócie a prejaviť ich bez toho, aby niekoho iného zranili fyzicky alebo psychicky.

Komunikuj

Tvoje dieťa je kompletná bytosť, hoci teraz ešte fyzicky malá a bez skúseností dospelého, ale je rovnocenným partnerom na rozhovor. A tak k nemu pristupuj. Rozprávaj, vysvetľuj, zdieľaj svoje myšlienky a pocity. Ak je to možné a vhodné, pýtaj sa na názor. To je najjednoduchšia cesta, ako vo svojom dieťati vybuduješ zdravé sebavedomie.

Zmeň prístup

Nie všetko, čo Tvoji rodičia robili, bolo správne. Tak ako sa vyvíja ľudstvo, vyvíja sa aj spôsob, akým pristupujeme k rodičovstvu. To, že Tvoja mama robila veci nejakým spôsobom a nejako to fungovalo, neznamená to, že je to nevyhnutne najsprávnejšie aj dnes. Ak hľadáš odpoveď na otázku, ako byť dobrou mamou, čítaj, počúvaj druhých, prijímaj informácie a ku všetkým poznatkom pristupuj s otvorenou mysľou.

Stav na svoju intuíciu

Keď aj získavaš informácie z rôznych strán a zdrojov, nemusíš sa riadiť všetkým, čo počuješ. Spoľahni sa na svoju intuíciu. Materstvom si okrem iných vecí získala aj múdrosť vedieť, čo je pre Tvoje dieťa správne. Len sa upokoj, zhlboka sa nadýchni a počúvaj svoj vnútorný hlas. Ver mi, on neklame.

Buď vďačná a nesúď iných

Materstvo je cesta, ktorá Tvoj život neskutočne obohacuje a učí Ťa veľa vecí. Hoci je občas ťažká a únavná, buď za ňu vďačná. A vždy maj súcit s inými matkami. Aj ony si prechádzajú rovnakou cestou. Nesúď ich spôsoby výchovy a starostlivosti o dieťa. Maj na pamäti, že aj ony sa snažia zvládnuť svoju úlohu najlepšie, ako vedia. Aj ony sa učia, ako byť dobrou mamou.

Mysli občas aj na seba

Dokonalá mama nie je tá, ktorá má doma čistý, vyupratovaný byt, navarené a napečené a deti vo vyžehlenom oblečení. Dokonalá mama je hlavne šťastná mama. Neboj sa občas vypnúť, byť sama alebo s priateľmi, dopriať si relax, zašportovať si, prečítať knihu alebo proste robiť to, čo máš rada, hoci aj bez detí. Keď sa potom oddýchnutá vrátiš k rodine, budeš ich všetkých milovať ešte viac. A oni budú všetci v úplnom poriadku, navyše spokojní, že vidia svoju mamu konečne usmiatu.

A nezabudni byť dieťaťom

Pri svojom dieťati máš jedinečnú príležitosť obnoviť spojenie so svojím detským ja, ak si ho náhodou stratila. Neboj sa nazerať na svet detskými očami, tešiť sa z každej maličkosti, jašiť sa a užívať si obyčajné veci. Hraj sa, smej sa, tancuj, zabávaj sa spolu s Tvojimi deťmi. Prežívaš opäť to najkrajšie obdobie.

A zabudni na to, ako byť dobrou mamou. Ty už dobrou mamou si.