Keď som sa stala matkou, prišlo veľa otázok, na ktoré som si musela odpovedať. Napríklad na to, čo pre mňa znamená byť matkou.

Aby bolo jasné, matkou som sa stala v momente, keď som si urobila tehotenský test a dve čiarky mi otočili život o stoosemdesiat stupňov. V ten deň (bolo to presne 19. januára 2019) som sa začala meniť. Zo slobodnej ženy sa postupne stávala mama. Samozrejme, každá z nás to má iné a aj prerod na matku je individuálny proces. Jedno poznanie, ku ktorému som dospela už dávnejšie, no nedávno pri rozhovore s mojou mamou som si to naplno uvedomila, bolo to, že čo vlastne byť matkou znamená.

Lepší život?

Často počúvam z úst mladých žien: „Chcem mať dieťa, aby ma urobilo šťastnou.“ Alebo: „Po narodení dieťaťa som konečne kompletná.“ Mám jednu známu, ktorá sa už niekoľko rokov snaží otehotnieť. Raz mi povedala, že už je jej jedno s kým, len aby mala dieťa. Mylne sa totiž nazdáva, že dieťa urobí jej život lepším a akoby zázrakom vyrieši všetky problémy, ktoré v živote má.

Trápi ma, že mnohé z nás si z detí spravili opravárov pokazených životov, náhradníkov životných partnerov, automaty na dobíjanie pozitívnej energie či tvorcov ich životného šťastia. Jedno je isté, takto to nefunguje a toto už vôbec nie je zdravý prístup k materstvu. Byť matkou neznamená očakávať, že nás dieťa urobí šťastnými. Isto, urobí, ale to je sekundárny efekt. O čo teda v materstve skutočne ide?

Pre mňa byť matkou znamená v prvom rade dávať. Materstvo je služba druhému. Služba tomu bezbrannému stvoreniu, z ktorého neskôr vyrastie plnohodnotný dospelý tvor. Rozhodnutie prijať do svojho života dieťa a JEMU pripraviť šťastný život.

Šťastie matky

Dobrá matka svoje dieťa miluje a z celého srdca sa snaží vytvoriť pre neho také životné podmienky, aby mohlo rásť – telesne aj duchovne, poznávať život, vedieť rozlíšiť, čo je pre neho dobré a zlé, naučiť ho milovať a súcitiť, skrátka žiť šťastný a spokojný život. Šťastie matky prichádza potom, keď vidí, že dieťa svoj život úspešne zvláda. Najskôr matka dáva a až potom je šťastná.

Dieťa matku nikdy neurobí šťastnou. Vlastne nikto okrem nej samej nemôže zabezpečiť jej vlastné, osobné šťastie a spokojnosť. Mnohým matkám, aj budúcim matkám by možno pomohlo uvedomiť si túto skutočnosť. Že dieťa nie je náplasťou, liekom na ich zle žijúce životy. S tými si musia poradiť samé, aby potom boli dostatočne silné a pripravené na dávanie.

Rozhodnutie mať dieťa je zodpovednosť pripraviť mu a pripraviť ho na čo najlepšiu budúcnosť. Mať dieťa je službou, na ktorú sa treba odhodlať. Je to služba ťažká, no krásna a presahujúca vlastné bytie. Každý deň sa učím, čo skutočne znamená byť matkou.