HIRTSHALS – VSTUPNÁ BRÁNA DO NÓRSKA

Pokiaľ chcete navštíviť Nórsko vlastným autom, najvýhodnejšia cesta je cez dánsky prístav na severe Jutského polostrova. Hirtshals však okrem medzinárodných trajektov toho ponúka oveľa viac.

Keď sme po Vianociach navštívili Hirtshals, vystihli sme skutočne krásne a bezveterné počasie. Staré rybárske mestečko si nás získalo svojím pokojom, napriek tomu, že je to námorné centrum s jedným z najväčších obchodných a dopravných prístavov v Dánsku.

Hirtshalský prístav sme len míňali po pravej strane hneď po vstupe do mesta, keďže sme nemali v pláne navštíviť Nórsko, Faerské ostrovy či Island. Lebo všade tam vás z tohto dánskeho prístavu pohodlne odvezie trajekt. Trasa Hirtshals – Nórsko po mori trvá približne štyri hodiny. Námorná cesta vedie cez prieliv Skagerrak v Severnom mori.

Auto sme zaparkovali neďaleko rybárskeho prístavu, ktorý susedí s tým dopravným. Odtiaľ je len na skok do centra, ale aj k dominante mesta. Hirtshalský maják sa týči nad pobrežím a z jeho výšky, ktorá má 35 metrov, uvidíte nielen celé mesto ako na dlani, ale naskytne sa vám úchvatný pohľad aj na celé pobrežie, krajinu zbrázdenú Vendsysselskými dunami a v sezóne i na surfistov vo vlnách Skagerraku.

Hirtshals majak
Maják v Hirtshalse sa prvýkrát rozsvietil 1. januára 1863 za vlády dánskeho kráľa Frederika VII. Kráľovský monogram zdobí vežu nad vchodovými dverami. V roku 1939 bola do majáku privedená elektrina, ktorá ako zdroj svetla začala využívať elektrickú žiarovku. V roku 1973 bol maják zautomatizovaný a je stále v prevádzke.

Raj pre milovníkov rýb

V prístave si môžete každé ráno kúpiť čerstvé, priamo z mora vylovené ryby. Hirtshals je jedným z miest, kde sa v Dánsku vyloví najviac platés. Do budúcna miestni rybári rátajú tiež s obnovením lovu homárov.

Na rybách zo Severného mora a špecialitách z morských plodov si môžete pochutnať v mnohých reštauráciách. Niektoré z nich ako bonus ponúkajú i výhľad priamo na prístav. V Hirtshalse zažijete sezónnu kuchyňu, ktorá sa snúbi s pohostinnosťou Severného Jutska.

Miestna gastronómia má vysoký štandard a orientáciu na slow food stolovanie.

V auguste sa v meste tiež organizuje každoročný festival rýb. O kvalitné gastronomické zážitky tam nie je núdza. Festival priťahuje talentovaných šéfkuchárov a renomované reštaurácie Severného Jutska, ktoré medzi sebou súperia v príprave najlepšieho miestneho jedla.

Hlavným pravidlom súťaže je, že všetky prísady musia pochádzať zo severu Dánska a každý rok sa ako hlavná ingrediencia vyberá jeden druh ryby – samozrejme vylovenej pri Hirtshalse. Počas festivalu každoročne prebieha aj súťaž o najlepšieho marinovaného sleďa.

Hirtshals dansky pristav

Najväčšie akvárium v severnej Európe

V Hirtshalse sa nachádza jedna z najzaujímavejších atrakcií Dánska. Oceanárium plné rýb zo Severného mora ponúka nezabudnuteľné zážitky pre deti i dospelých. Naplnené je 4,6 miliónmi morskej vody, ktorá je domovom množstva žralokov, rají a mnohých ďalších druhov rýb.

Okrem toho, že sa ocitnete zoči-voči podmorskému svetu (deliť vás bude len sklo), môžete vyskúšať aj niektorú zo sprievodných aktivít – nakŕmiť ryby, pohladkať platesu, kraba či hviezdicu, alebo sa dozvedieť niečo o skúmaní života veľrýb, či navštíviť sezónne výstavy. Vo vonkajšom areáli oceanária je bazén s tuleňmi, detské ihrisko a miesto na rodinný piknik.

V Hirtshalse, Tverstede a Lønstrupe je veľa krásnych pláží, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi a sú ideálne tiež na windsurfing, SUP a ďalšie vzrušujúce vodné športy. Priamo v Hirtshalse nájdete Husmoderstranden (doslovne Pláž domácej pani), ktorá je obľúbeným miestom miestnych i turistov. Práve odtiaľ si môžte vychutnať aj západ slnka s výhľadom na maják.

Z akvária môžete zamieriť napríklad do Hirtshalského múzea, v ktorom sa dozviete vzrušujúce príbehy o meste, miestnom „elixíre“ bjesk, rybolove a živote v prístave. Alebo sa vydajte k pobrežiu. Neďaleko už spomínaného majáka nájdete bunkre z druhej svetovej vojny. Mnohé z nich sú aj sprístupnené. Celkovo sa v Hirtshalse nachádza 70 bunkrov, z toho 54 je vykopaných.

Hirtshals vojenske bunkre
Keď vyjdete na Hirtshalský maják budete mať vojenské bunkre ako na dlani. Pokiaľ by ste sa chceli pozrieť do ich útrob, môžete tak urobiť počas leta. Prehliadky organizuje múzeum Bunkermuseet v Hirtshalse.

Jantár a pálenka

Pokiaľ hľadáte niečo, čo si okrem spomienok musíte z dánskeho prístavu určite priniesť, tak potom je to jantár a fľaška miestneho alkoholu. Bjesk je bylinková pálenka, ktorú vymyslela ako „preventívny liek“ zdravotná sestra Signe Hansen. Použila na ňu divo rastúce byliny v miestnych dunách a vznikol tak jedinečný nápoj, ktorý sa stal symbolom mesta Hirtshals.

Bjesk zoženiete napríklad aj na dvestoročnej farme lodných obchodníkov Tornby Gl. Købmandsgård, kde môžete zažiť atmosféru minulosti, dopriať si šálku horúcej kávy či nakúpiť v dobovom obchode. Nachádza sa v susedstve Hirtshalsu v Tornby.

Okrem alkoholu je ďalším skvelým „úlovkom“ jantár. Ten, najmä v jesenných mesiacoch, vyplavuje more na pobrežie. Ak budete mať šťastie a budete dostatočne pozorní, možno nejaký kúsok „dánskeho zlata“ objavíte počas prechádzky po miestnych plážach. Pozor však, aby vás nezachvátila jantárová horúčka.

Zdroj použitých fotografií: Mama v Dánsku

Tversted

Toto obľúbené prímorské letovisko sa oplatí navštíviť v lete, lebo vtedy tam zažijete skutočnú dovolenkovú atmosféru. Úchvatné západy slnka, rozsiahla pláž s bielym pieskom a bohatý kultúrny život v uliciach. Hoci je voda v Severnom mori aj v lete pomerne studená, nájdete v nej kúpať sa mnoho dovolenkárov. Pre Škandinávcov je voda v Severnom mori príjemne osviežujúca. Pláž v Tverstede vám ponúkne i ďalšie osvieženie. Vychýrenú zmrzlináreň, pred ktorou v sezóne stoja nekonečné rady. Príroda v okolí Tverstedu láka tiež k pešej turistike a cyklistike.