HYGGE A LYKKE – FILOZOFIA, KTOROU DÁNI AJ SKUTOČNE ŽIJÚ

Nejde len o trendovú záležitosť, ktorá prenikla za hranice Škandinávie. Je to spôsob života, ktorým sa inšpirujú milióny ľudí. Čo vlastne hygge a lykke je?

Predtým, ako som sa spolu s dcérou presťahovala do Dánska, rozhodla som sa na túto krajinu naladiť. Akosi prirodzene som siahla po knihách od Meika Wikinga (myslím, že jeho meno je predurčené na to, aby bol propagátorom dánskeho životného štýlu), ktorý, mimochodom, pracuje v Inštitúte pre výskum šťastia v Kodani.

A to všetko spolu s touto témou súvisí. Dáni sa dlhodobo v medzinárodných prieskumoch umiestňujú na popredných priečkach najšťastnejších ľudí na svete. Prečo je tomu tak? Ako je možné, že malá severská krajina, v ktorej je celoročne nie práve najlepšie počasie a v zime dokonca viac tmy, ako svetla, má tak šťastných ľudí?

Iste veľkú mieru v spokojnosti obyvateľov Dánska zohráva aj ich dobrá ekonomická situácia a sociálne zabezpečenie, ktoré odstraňuje existenčné neistoty, prináša bezplatné zdravotníctvo a školstvo a pomerne štedrú podporu v nezamestnanosti. Ale potom je tu ešte niečo, čo vedia. Žiť. A dokonca majú aj návod ako na to. Hygge a lykke.

Téma hygge a lykke je tak obsiahla a zasahujúca do rôznych sfér života, že sa jej určite ešte budem venovať v niekoľkých textoch. Rada by som vám však v skratke predstavila spôsob života, ktorý naplno ovplyvnil aj mňa.

Vlastne musím sa priznať, že mi hygge a lykke bolo vlastné už pred príchodom do Dánska, ale tu som sa utvrdila v tom, že je to presne to, čo mám rada. Keby som chcela byť trošku filozofická, mohla by som povedať, že práve vďaka tomu som v Dánsku. Veď našu budúcnosť si formujeme v prítomnosti, no nie. Ale späť k téme.

Zdroj foto: Unsplash.com/Roberto Nickson

Čo je hygge?

Asi najkrajšie to vo svojej knihe vystihol práve Meik Wiking (The Little Book of Hygge). „Hygge je atmosféra, ktorá nás obklopuje, a vedomé prežívanie šťastia. Je to spôsob bytia s ľuďmi, ktorých máme radi. Je to pocit domova,“ píše autor svetového bestselleru. Hygge je o príjemných okamihoch, prostej prítomnosti, drobných potešeniach vo forme kávy, zákusku či čokolády, je tiež o pohodlí, vďačnosti, súlade, prímerí a bezpečnom „prístave“.

Teplá domáca polievka je hygge. Čítanie pod dekou, zatiaľ čo vonku prší, je hygge. Intímny rozhovor s blízkou osobou pri svetle sviečok je hygge. Útulne zariadená obývačka je hygge. Dokonca aj pohodlné a ležérne oblečenie je hygge. Hygge je ťažké vysvetliť, no ľahko precítiť.

Hygge nám dáva návod, ako si uchovať šťastie a rozložiť ho do každého dňa.

Meik Wiking

Hygge sa usiluje o každodenné šťastie a je jeho pohonom. Meik Wiking doslova píše, že uprostred často náročnej všednej každodennosti hygge funguje ako spúšťač šťastia. „Hygge nám dáva návod, ako si uchovať šťastie a rozložiť ho do každého dňa. Hygge môže byť tým, čo nás najviac priblíži ku spokojnosti, keď po dlhom dni v práci dorazíme domov a vonku prší a je zima.“

A viete kedy si ja najviac uvedomujem, že milujem hygge? Presne v tom období od novembra do Vianoc, keď slnko v Dánsku zapadá už po tretej, výzdoby na domoch plynule prejdú z halloweenskych do vianočných a aj my sa viac zdržujeme doma, svietime už v neskoré popoludnie lampami a sviečkami a začíname pozerať vianočné filmy na Netflixe. Alebo keď vytiahnem z rúry čerstvo upečený chlieb či vianočku.

Zdroj foto: Unsplash.com/Lauren Gray

Ako na lykke

Ak hygge je spôsobom ako vytvoriť podmienky pre šťastie, tak lykke je tým šťastím samotným. Inými slovami, lykke je všetko to, čo v nás vyvoláva šťastie. Meik Wiking vo svojej ďalšej knihe (The Little Book of Lykke) sa na dánske šťastie, čo je doslovný preklad dánskeho slova lykke, pozerá z viacerých uhlov.

V prvom rade to je spolupatričnosť, ktorá robí Dánov šťastnými. Túžba niekam patriť sa okrem iného prejavuje aj v pochopení previazanosti dobrého života a spoločného dobra. V severských krajinách platiť vysoké dane je zárukou kvalitného života a tak to vnímajú aj obyvatelia – investujú do spoločnosti, v ktorej žijú.

Faktom je, že osamelosť šťastiu neprospieva a to si plne uvedomujú i Dáni. Aj preto milujú tráviť voľný čas s rodinou, priateľmi či susedmi. Nie je ničím výnimočným, keď v dánskych uliciach uvidíte silný komunitný život. Záhradky, detské ihriská, spoločné aktivity. Dáni milujú vytvárať väzby.

Zdroj foto: Unsplash.com/Linda Christiansen

Zatiaľ čo v iných vyspelých a bohatých krajinách ľudia úspech okázalo ukazujú na obdiv, v Škandinávii si skôr cenia skromnosť. Hoci bežný Dán je pomerne dobre ekonomicky zabezpečený, zabudnite, že sa bude po uliciach premávať na drahom aute. Radšej pôjde do práce na bicykli. Dáni vo všeobecnosti radšej kupujú spomienky, ako veci. A v tom tkvie ďalšie tajomstvo šťastného života.

Keď sme už pri tom bicyklovaní, faktom je, že Dáni veľa bicyklujú. A aj keď radi maškrtia v štýle hygge, kompenzujú to pravidelným pohybom. Víkendy patria rodine a priateľom a často aj výletom v prírode. Či už čas trávia v lese, alebo na pláži, hlavne sa veľa hýbu. Lebo v zdravom tele, zdravý a hlavne šťastný duch.

Dáni vo všeobecnosti radšej kupujú spomienky, ako veci. A v tom tkvie ďalšie tajomstvo šťastného života.

Slobodní a šťastní

Ďalšou oblasťou, ktorá výrazne ovplyvňuje dánske šťastie, je sloboda. A najmä sloboda v rozhodovaní. Tá je podľa viacerých výskumov jedným z dôležitých faktorov, ktorý vysvetľuje, prečo sú niektorí ľudia šťastnejší ako iní.

Najslobodnejší človek je ten, ktorý je aj pánom svojho času. Dáni milujú svoje rodiny (vďaka tomu je aj dánska politika silne prorodinná) a neváhajú s nimi tráviť svoj čas. Rovnako milujú aj svoju prácu, ale nikdy nie na úkor rodiny. Rovnováha medzi prácou a súkromným životom je pre Dánov prvoradá. Osemhodinová pracovná doba, päť týždňov platenej dovolenky a rovnomerné rozdelenie úloh v rodine. To všetko nahráva k tomu, aby mohli byť so svojou rodinou čo najviac a kvalitne s ňou tráviť čas.

Meik Wiking v spomínanej knihe rozvíja myšlienku, že všetci by sme boli šťastnejší, keby sme žili v spoločnosti vyrastajúcej z empatie, spolupráce a dôvery. A o takú spoločnosť sa Dáni snažia. Dánska dôvera jeden v druhého bola jedna z prvých vecí, ktorá má v tejto krajine milo prekvapila. Nezamknuté byty a autá, zabudnuté peňaženky s peniazmi navrátené pôvodným majiteľom sú len jedným z mnohých príkladov toho, ako si Dáni medzi sebou dôverujú.

A potom ďalšia vec, ktorá nás robí šťastnými, a tiež závisí len od nášho prístupu, je láskavosť a altruizmus. Dobrý skutok pre druhého nám vždy prinesie príjemný pocit na duši. A keď k tomu pridáme aj úsmev, hoci len okoloidúcemu či predavačovi v obchode, náš život bude zrazu omnoho viac šťastnejší.

Zdroj foto: Unsplash.com/Becca Tapert

Dánske hygge

Podľa nedávneho prieskumu, ktorý bol robený medzi Dánmi s jednoduchou otázkou – čo pre nich znamená hygge, sa do prvej desiatky dostali teplé nápoje, sviečky, krby, Vianoce, stolové hry, hudba, dovolenka, sladkosti a koláče, varenie a knihy.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Alex Geerts