NAJŠŤASTNEJŠIE KRAJINY A ICH RECEPT NA ŠŤASTIE

Prečo sa vo Fínsku, Dánsku a na Islande žije lepšie ako na Slovensku či v Česku? Toto sú škandinávke dôvody na šťastie.

Najnovšia Správa o svetovom šťastí (World Happiness Report 2022) priniesla zoznam najšťastnejších krajín sveta. Do prvej trojky sa dostalo Fínsko, Dánsko a Island. Ten oproti minulému roku predbehol Švajčiarsko, ktoré teraz skončilo na 4. mieste. Do prvej desiatky najšťastnejších krajín sa zaradili tiež krajiny ako Holandsko, Luxembursko, Švédsko, Nórsko, Izrael a Nový Zéland. Slovensko skončilo na 35. mieste.

Správa na základe údajov z globálnych prieskumov informuje o tom, ako ľudia hodnotia svoj vlastný život vo viac ako 150 krajinách sveta. Podľa autorov správy možno šťastie, resp. hodnotenie svojho vlastného života, merať prostredníctvom prieskumov verejnej mienky, a tak identifikovať kľúčové determinanty blahobytu a vysvetliť vzorce hodnotenia života v jednotlivých krajinách. Tieto informácie zase môžu pomôcť krajinám pri vytváraní politík zameraných na dosiahnutie šťastnejších spoločností.

recept_na_šťastie

Zdroj foto: Unsplash.com/Yanapi Senaud

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že šťastie a spokojnosť ovplyvňujú dobre ekonomické podmienky v krajine, dôvera v inštitúcie a pocit bezpečia, nízka miera korupcie a vysoká miera slobody a sociálna podpora. Zaujímavý je tiež fakt, že krajiny, ktorých obyvatelia majú prosociálne cítenie, teda sú štedrí, venujú sa dobrovoľníctvu a podporujú charitu, sú v konečnom dôsledku šťastnejší.

Výskum šťastia si začal všímať aj vplyv génov na šťastie. Inými slovami, niektorí ľudia sú šťastnejší ako iní, aj keď majú relatívne podobné životné podmienky. Naše gény totiž môžu ovplyvniť výber prostredia a ľudí, s ktorými vytvoríme väzby, a reakciu na nich. V správe sa tiež píše o tom, že výskum šťastia v západných krajinách má tendenciu ignorovať dôležité pozitívne emócie, ktoré predstavujú nízke vzrušenie, a pramenia zo stavu pokoja, mieru a harmónie. Nedávny výskum ukazuje, ako významne tieto emócie prispievajú k celkovej životnej spokojnosti.

Tajomstvo najšťastnejších národov sveta

Ako si udržiavajú šťastie Fíni, Dáni a Islanďania. Odpovedajú Slovenky a Češka, ktoré v týchto krajinách žijú.

Katarína Lundén (IG profil @doktorka_z_finska): Fíni žijú aktívne, aj napriek zime nesedia doma

Svokor mi vždy s hrdosťou v hlase vraví, že Fínsko je demokratická krajina, každý má rovnaké práva, ale aj povinnosti. Vládne tu rešpekt, rovnosť, sloboda prejavu, inovatívnosť. O spomínanej rovnosti svedčí napríklad aj to, že Fínsku „vládnu“ ženy na čele s mladou premiérkou Sanou Marin. Korupcia je tu takmer nadávka, naopak transparentnosť samozrejmosťou. Fínsko sa tiež pýši jedným z najlepších školských systémov na svete (a to stále nespoplatneným), má moderné zdravotníctvo, silný sociálny systém a vo svetle nedávnych udalostí musím dodať, že aj silnú armádu.

K šťastnému životu určite prispieva krásna, čistá príroda, čistý vzduch a voda. Fíni žijú aktívne, aj napriek zime nesedia doma. Veľa času trávia v prírode, či už prechádzkami po pobreží, okolo jazier, vo svojich letných chatkách „mökki“, alebo v lese. Apropo, pouličné osvetlenie v lese nie je vo Fínsku žiadna rarita. Fíni tiež veľa športujú a, samozrejme, v ich životnom štýle nesmie chýbať sauna.

doktorka_z_finska

Zdroj foto: Katarína Lundén

Natália Šepitková (IG profil @mama_v_dansku): Dáni sú pozitívne naladení a dobroprajní

Dánske šťastie je bezpochyby dôsledkom dobrej ekonomickej situácie obyvateľstva a dobre nastaveného sociálneho systému, ktorý aj vďaka vysokým daniam môže fungovať efektívne. No je to aj o dôvere. Dáni veria štátu a inštitúciám, a tiež dôverujú sebe navzájom. Život založený na dôvere posilňuje pocit bezpečia a pohody. Vlastne, Dáni sú veľkí „pohoďáci“. Väčšinou sa nikam neponáhľajú. V dopravnej špičke nebudete počuť nervózne trúbenie a nadávky vodičov, v dlhom rade pri pokladni sa nikto nebude rozčuľovať či netrpezlivo prešľapovať.

Veľkú rolu v tom, že Dáni patria k najšťastnejším národom sveta, určite zohráva aj ich spôsob života. Milujú šport a pohyb, veľa času trávia na čerstvom vzduchu v prírode. A, samozrejme, veľa bicyklujú. Dáni sú tiež rodinne založení a veľmi si potrpia na dobrých vzťahoch. V Dánsku je úplne bežné, že vás na ulici pozdraví aj cudzí človek, alebo vás sused osloví pri pozdrave menom. No a k tajomstvu dánskeho šťastia určite patrí aj hygge, ktoré je akýmsi korením či esenciou spokojného života. Bez hygge by žiadny Dán nebol šťastný, to som si istá.

mama_v_dansku

Zdroj foto: Natália Šepitková

Andrea Lišková (IG profil @mamanaislandu): Islanďanov robí šťastnými káva, zmrzlina a horúce pramene

Islanďania sú veľkí milovníci kávy a doprajú si ju i niekoľkokrát denne, ideálne v miestnej kaviarni spolu so sladkým pečivom či koláčikom. Kávu vám ponúknu aj všade, kam prídete. V práci, na úradoch, dokonca i v niektorých supermarketoch si môžete nákup spríjemniť šálkou kávy zdarma. Často vídam v kaviarňach skupinky Islanďanov sedieť a rozprávať sa, jednoducho tráviť príjemný čas v kruhu priateľov. Myslím si, že táto komunitná a priateľská spolupatričnosť podporuje ich šťastie. Navonok môžu Severania pôsobiť chladne, vo vnútri však skrývajú vrelé srdce a udržovanie dobrých vzťahov je pre nich dôležité.

Ďalším obľúbeným miestom pre stretávanie sú miestne bazény s teplou vodou z geotermálnych prameňov. Túto aktivitu tu vyhľadáva každý, bez ohľadu na vek. Niet nad to, ako si po práci ľahnúť do teplého kúpeľa a zrelaxovať telo i ducha. Odvážnejší zvládnu popri tom i otužovanie v ľadovom bazéne či oceáne, a to má preukázateľne priaznivý vplyv nielen na telesné zdravie, ale i to psychické, pretože endorfíny a noradrenalín, ktoré sa pri studenom kúpeli vyplavujú v tele, zlepšujú náladu a majú antidepresívne účinky.

mama_na_islandu

Zdroj foto: Andrea Lišková

Obyvateľov Islandu robí iste šťastnými aj nespútaná príroda, ktorá je zároveň i veľkým turistickým lákadlom. Modré vodopády, ľadovce, rozbúrený oceán, aktívne sopky, machom pokryté kopce, stáda oviec pasúcich sa na ich úpätiach… A teraz si predstavte, že túto divokú krásu môžete obdivovať z bezprostrednej blízkosti vo všetkých jej podobách a premenách po celý svoj život. Ku šťastiu ľudí na Islande nemalým dielom prispieva i tunajší sociálno-ekonomický systém. Štát podporuje rodinu, a preto nie je výnimkou, že taká bežná rodina má i tri a viac detí.

A, samozrejme, zmrzlina! Islanďania ju milujú a doprajú si ju hojne počas celého roka. Zmrzlinárne, tzv. „Ís búðin“, majú neustále plno a ponúkajú i neobvyklé príchute ako sladké drievko, mäta s čokoládou alebo dokonca žitný chlieb. S kornútkom plným zmrzliny je človek skrátka šťastnejší, a keď sa k tomu pridajú ešte žiariace vianočné svetielka, hrejivý sveter a ponožky z islandskej vlny, tak sa jednoducho ocitnete na úplnom vrchole blaha.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Tapio Haaja