OBJAV MESTO AALBORG: EGHOLMSKÝ TROLL

Čo vidieť v Aalborgu? Veľa zaujímavých vecí, ale napríklad aj ostrov Egholm. Začítajte sa do prvej časti seriálu Objav mesto Aalborg.

Keď sme v jednu slnečnú sobotu rozmýšľali, kam na výlet do okolia, voľba padla na ostrov Egholm. Autom sme zamierili na miesto nazývané Vestre Fjordpark v mestskej časti Vestbyen. Nachádza sa tam prístav pre trajekt, ktorý každú pol hodinu od rána do polnoci (závisí od dňa v týždni – viac informácií na aalborg.dk) premáva z Aalborgu na ostrov a späť.

Kúpili sme si lístky aj s prepravu osobného automobilu, čo našu trojčlennú rodinu (naša štvorročná dcéra mala lístok zdarma) vyšlo okolo 120 dánskych korún (cca 16 eur). Potom sme už len čakali na príchod trajektu a pokyn na nalodenie. Cesta trvala asi 5 minút a bola veľmi príjemná s krásnym výhľadom na okolitú krajinu a mesto Aalborg.

Prírodná oáza

Po vylodení sme sa vybrali preskúmať ostrov. Egholm je jeden z najmenších dánskych obývaných ostrovov. Na rozlohe približne šiestich kilometrov štvorcových žije niečo cez päťdesiat obyvateľov. Ostrov leží v morskej úžine Limfjord, juhovýchodne sa nachádza mesto Aalborg, severovýchodne Nørresunby. Kedysi to bolo samostatné mesto, dnes je súčasťou Aalborgu.

co vidiet v Aalborgu Egholm

Foto: Mama v Dánsku

Egholm má skutočne rozmanitú faunu a flóru, žijú tam i mnohé vzácne druhy vtákov. Na ostrove sme našli štyri turistické trasy, jedna z nich viedla aj cez miestny les Kronborg. Ak by ste chceli prejsť ostrov popri pobreží, vydajte sa po žltej turistickej trase, ktorá je zároveň aj najdlhšia, má približne 9 kilometrov. Celý ostrov je oázou pokoja. Na lúkach sa pasie dobytok, pri pobreží šumí more a vo vysokej tráve bzučí lietajúci hmyz. Dokonalý protipól k ruchu, ktorý ponúka mesto Aalborg.

Výprava za trollom

V mnohých turistických brožúrkach, ktoré odporúčajú, čo vidieť v Aalborgu, sa spomína ostrov Egholm aj práve vďaka unikátnemu umeleckému výtvoru a na ten sme boli zvedaví aj my. Autom sme sa doviezli až k turistickej značke, ktorá nás nasmerovala k Egholmskému trollovi. Priamo k nemu sa dá dostať iba peši, cesta vedie lesom. Ak prídete na ostrov bez auta, nemusíte sa báť, že sa veľa nachodíte. Ostrov je pomerne malý a cesta z egholmského prístavu k trollovi trvá rezkým krokom necelú pol hodinu.

mesto Aalborg Egholm troll

Foto: Mama v Dánsku

Podobných trollov nájdete v rámci Dánska niekoľko, podrobnejšie o tom píšem na konci textu. V podstate ide o veľkú drevenú sochu znázorňujúcu škandinávsku mytologickú obriu bytosť. Ale nemusíte sa báť, tento troll je veľmi sympatický. Vaše deti určite zaujme. Volá sa Pil Tusind Tunge a je vytvorený z recyklovaného dreva. Dokáže sa rozprávať so zvieratami aj s ľuďmi a splniť vám želanie. Bol vytvorený v roku 2020.

Od trolla sme sa vydali peši po vyšliapanom chodníku k západnému pobrežiu ostrova, kde sa nachádza divoká pláž. Cestou sme sa zastavili pri pasúcom sa stáde kráv a pozdravili s ďalšími výletníkmi. Stretli sme aj britských cyklistov, ktorí sa pýtali na cestu. Ostrov Egholm je obľúbeným miestom turistov, ktorí navštívia mesto Aalborg.

co vidiet v Aalborgu Egholm plaz

Foto: Mama v Dánsku

Kempovanie na ostrove

Na Egholme môžete stráviť aj noc. Hneď v prístave neďaleko miestnej reštaurácie Kronborg, ktorá je otvorená len v letných mesiacoch, sú zriadené drevené prístrešky s ohniskom a toaletami. Môžete si tam postaviť aj vlastný stan a pozorovať večerný západ slnka. Dovtedy toho stihnete na ostrove veľa, keďže slnko v letných mesiacoch zapadá v Dánsku pomerne neskoro v noci.

Pozrieť si môžete napríklad starú miestnu školu, v ktorej sa dnes organizujú detské tábory. Neďaleko nej sme objavili malý samoobslužný ostrovný stánok (Ø-kiosk), kde sa môžete občerstviť kávou, čajom, nealkom a sladkým pečivom. Na ostrove sa nachádza aj hotel Egholm Vestergaard, ktorý prerobili z pôvodnej veľkej farmy. Tie majú na Egholme tradíciu a na jednej z nich (Egholm Folkefarm) si môžete zakúpiť aj čerstvé mäso a zeleninu.

ostrov Egholm Aalborg

Foto: Mama v Dánsku

Sobotný výlet na Egholm nás milo prekvapil a určite ho zaraďujem do pomyselného zoznamu miest, čo vidieť v Aalborgu. Objav mesto Aalborg, ale aj ďalšie miesta v Dánsku. Viac tipov nájdeš na mojom blogu Mama v Dánsku v sekcii Cestovanie.

Zdroj titulná foto: Mama v Dánsku

Dánski trollovia

Dánsky umelec Thomas Dambo je zanieteným aktivistom v oblasti recyklácie. Svoje umelecké diela tvorí z odpadu a vyradeného materiálu. Po celom svete pod jeho rukami vznikli nápadité sochy a inštalácie, ktoré nielen skrášľujú prostredie, ale častokrát slúžia aj ako detské ihriská. Počas obdobia covidu vytvoril projekt Den Kæmpestore Troldefolkefest. Postavil desať gigantických trollov po celom Dánsku. Každý z nich má meno a špecifický výzor. Dnes sa rodina trollov rozrástla a v rámci Dánska a celého sveta sa ich nachádzajú desiatky. Umelec vytvoril aj špeciálnu mapu ich výskytu.