OBJAV MESTO AALBORG: VIKINGSKÝ CINTORÍN

Lindholm Høje je jedno z tých magických miest, ktoré sa vám dostane pod kožu. Prinášam vám druhú časť seriálu Objav mesto Aalborg.

Pamätám si to, ako by to bolo včera. Moja dcéra mala niečo vyše roka. Bol koniec októbra, typické dánske jesenné počasie s množstvom oblačnosti a nedostatkom slnka. Dcéru som zobrala do nosiča a vybrali sme sa na prechádzku na miestny vikingský cintorín.

Lindholm Høje (v preklade Lindholmský kopec) sa nachádza v mestskej časti Nørresundby. Kedysi táto oblasť nepatrila pod mesto Aalborg, ale bola samostatným mestečkom. Nachádza sa na druhej strane Limfjordu (úžina, ktorá spája Severné more s Kattegatom) od centra mesta.

Zachované vďaka piesku

Ak by som mala návštevníkom odporučiť, čo vidieť v Aalborgu, určite by som ich poslala na toto zvláštne miesto, ktoré dýcha škandinávskou históriou. Vikingský cintorín bol miestom posledného odpočinku takmer 600 rokov. Najstarší hrob pochádza z neskorej železnej doby a najmladší z Vikingskej éry. Mŕtvi boli pochovávaní žiarovým spôsobom, teda spálení a ich hroby boli ohraničené kameňmi.

Celkovo sa na mieste našlo 682 hrobov a 150 kamenných lodí. Severne od pohrebiska bola dedina, kde boli objavené zvyšky domov, plotov a studní. Okolo roku 1000 nášho letopočtu bola oblasť úplne zasypaná pieskom, a tak sa pomerne v dobrom stave zachovali nielen hroby, ale, napríklad, aj práve zorané pole. Mnohé z objavených nálezov sú vystavené v miestnom múzeu.

Po asi polhodinovej prechádzke po pohrebisku sme sa aj my vybrali na prehliadku múzea, ktoré ma, okrem iného, upútalo aj svojou architektúrou. Múzeum je akoby zasadené do terénu okolitej krajiny. Mesto Aalborg ponúka viacero zaujímavých múzeí, ale toto je jednoznačne unikátne.

Lindholm Hoje

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Neprehliadnuteľná atrakcia

V múzeu Lindholm Høje sme našli výstavu, ktorá približuje históriu tejto oblasti, život Vikingov a ich výbojné cesty. Vďaka interaktívnym expozíciám sme si mohli vyskúšať, ako obyvatelia Lindholmu chovali dobytok, obrábali pole, stavali a zdobili svoje domy, varili, tkali a obchodovali.

Vďaka svojej veľkej historickej hodnote a podmanivým múzejným výstavám bol Lindholm Høje v roku 2017 na poprednom mieste v zozname 20 neprehliadnuteľných atrakcií organizácie Culture Trip v Dánsku. To len zvyšuje návštevnosť turistov a upriamuje pozornosť na mesto Aalborg, metropolu Severného Dánska.

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Múzeum je otvorené denne okrem pondelka. Vstupné je 100 DKK pre osoby staršie ako 17 rokov (deti do 17 rokov majú vstup zdarma), pre študentov je 85 DKK. Súčasťou areálu je aj reštaurácia a kaviareň.

Ak chcete vedieť, čo vidieť v Aalborgu, neprehliadnite ani prvú časť seriálu Objav mesto Aalborg.

Zdroj titulnej foto: Mama v Dánsku