POTOMKOVIA VIKINGOV SA CHLADU NEBOJA

Jedno dánske príslovie hovorí, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený človek. Dáni to však ani s tým oblečením príliš nepreháňajú. Otužovanie je základom ich zdravého životného štýlu.

O tom, čo ma v Dánsku najviac prekvapilo, ste si už mohli prečítať v jednom z mojich blogov, no pokojne by som k zoznamu mohla pripísať aj to, ako sa Dáni naučili žiť s chladným podnebím. Dokonca by sa dalo povedať, že chlad, vietor a dážď nie je niečo, čo by im zrovna pokazilo deň či zmenilo plány. Keď majú chuť sa ísť poprechádzať, urobia to za každého počasia. Rovnako je to aj s bicyklovaním. Keďže pre Dánov je bicykel rovnocenným dopravným prostriedkom ako auto, nevyužívajú ho len na rekreačné účely, ale aj na každodenný presun do práce či do školy. A, samozrejme, za každého počasia. Aj keď je zima, sneží alebo husto prší. Dáni vytiahnu bicykel i v najväčšej poľadovici.

Ľahké oblečenie a kúpanie v mori

Keď idem v zime von, často mám pocit, že ja s mojou dcérou sme najteplejšie oblečené v celom meste. Dáni totiž nielen seba, ale aj svoje deti obliekajú veľmi naľahko. Tenisky s krátkymi ponožkami a skrátenou dĺžkou džínsov sú aj uprostred zimy obľúbeným vychádzkovým outfitom. Najviac ma šokovalo, keď som už na jar stretla na ihrisku deti naboso a ich mamy len v letných sandáloch. Otužovanie je pre Dánov niečo tak prirodzené, že k tomu odmalička vedú aj svoje deti. Napríklad ich za každého počasia aj pri nízkych teplotách nechávajú spať v kočíkoch na balkónoch alebo s nimi chodia plávať do mora, ktoré má v Dánsku počas najteplejších letných mesiacov len okolo 15 stupňov.

otužovanie sauna kúpanie v mori

Zdroj foto: Unsplash.com/Ben Wicks

Sauna ako otužovanie

Podobne ako ostatné škandinávske štáty, aj Dáni milujú sauny. V mnohých domácnostiach je sauna súčasťou domu či víkendovej chaty. Pokiaľ saunu nevlastnia, navštevujú verejné sauny, prípadne si nejakú saunu príležitostne prenajmú. Tak ako Slováci idú na pivo či zahrať si tenis a futbal, Dáni sa idú saunovať. Sauna posilňuje nielen ich zdravie, ale aj utužuje kolektív. Navštevujú ich s rodinami, priateľmi, partnermi, dokonca i s malými deťmi. Mnoho miestnych sáun je priamo na pláži alebo pri vstupe do mora. Z vyhriatej sauny si tak môžu skočiť priamo do ľadovej vody.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/ Max Adulyanukosol

Otužovanie

Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí preventívne pri zápaloch, optimalizuje hormóny v tele a predchádza ochoreniam ako obezita či cukrovka. Otužovanie sa využíva aj ako alternatívna liečba pri autoimúnnych a neurodegeneratívnych ochoreniach. Viaceré štúdie tiež potvrdili nižší výskyt respiračných chorôb u ľudí, ktorí sa otužujú. Znamená to, že ich imunitný systém funguje o niečo lepšie. Otužovanie totiž zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek v krvi a tento proces, ak je pravidelný, urýchľuje imunitnú reakciu. Pravidelným otužovaním sa zmierňujú i reumatické ťažkosti. S otužovaním je dobré začať postupne, napríklad studenou sprchou. Najskôr ostaňte pod studeným prúdom vody pár sekúnd, neskôr tento čas predlžujte. V zime sa sprchujte studenou vodou maximálne 3 minúty a v lete 5 minút. Nikdy si však nenamáčajte hlavu a vlasy. Pred a po studenej sprche je vhodné venovať sa ľahkému cvičeniu. Na začiatok sa dá otužovať i na chladnom vzduchu či pri otvorenom okne.