TOP 10 DÁNSKYCH INOVÁCIÍ
Čo dalo Dánsko svetu? Budete prekvapení, čo všetko pochádza z Dánska.
Malá krajina, počtom obyvateľov podobná Slovensku, je lídrom v mnohých inováciách, bez ktorých si dnes už ani nevieme predstaviť život. Toto sú najzaujímavejšie vynálezy „made in Denmark“. No nielen o nich bude reč.
Stavebnica Lego
Tak túto vec asi uhádol každý. Generáciami milovaná stavebnica Dánsko preslávila. V roku 1932 v meste Billund vytvoril dánsky stolár Ole Kirk Christiansen farebné stavebné kocky, ktoré sa stali jednou z najpopulárnejších hračiek v dejinách. Mimochodom, vedeli ste, že názov sa skladá z dvoch dánskych slov leg godt, čo znamená „dobre sa hrať“?
Inzulín
Počuli ste už o Bohrovom efekte? Ide o fenomén, ktorý prvýkrát popísal v roku 1904 dánsky fyziológ Christian Bohr, otec nositeľa Nobelovej ceny za fyziku Nielsa Bohra a významného dánskeho matematika Haralda Bohra. Bohr spolu s dánskym lekárom Augustom Kroghom objavili závislosť saturácie hemoglobínu na zmenách hodnôt koncentrácie CO2, pH a teploty v tkaninách. Toto zistenie prispelo k medicínskemu výskumu, ktorý viedol k objaveniu inzulínu dánskou spoločnosťou Novo Nordisk. Tá i dnes stále prichádza s inováciami v oblasti medicíny a farmácie.
Veterná energia
Hoci Dáni nevynašli veternú turbínu, môžeme povedať, že Dánsko patrí medzi krajiny, ktoré sú lídrami v inováciách v oblasti veternej energie. Na veterné turbíny narazíte v Dánsku doslova všade. Rozmach veternej energie v Dánsku nastal po roku 1973, keď bola v krajine ropná kríza. Prvá komerčná veterná turbína bola postavená v roku 1979. O viac ako dvadsať rokov neskôr postavili aj prvú, vtedy najväčšiu, veternú farmu na mori. Horns Reef 1 v Severnom mori, ktorá sa nachádza 20 kilometrov od pobrežia Jutského polostrova, si vyslúžila svetové prvenstvo.
Zdroj foto: Unsplash.com/Mads Eneqvist
Dnes až 50 percent elektrickej energie v Dánsku pochádza z veternej a solárnej energie. Na ostrove Samsø veterné turbíny pokrývajú celý energetický dopyt tamojších obyvateľov. Územie má dĺžku 28 kilometrov a štyri tisícky obyvateľov. Do roku 2030 má ostrov v pláne kompletne zastaviť používanie fosílnych palív. Zaujímavosťou tiež je, že Dánsko je popredným výrobcom veterných turbín a nainštalovalo už viac ako 90 percent pobrežných veterných turbín vo svete.
Hádzaná
Tento šport je dánskou vášňou. Keď sa v športovej hale hrá hádzaná, buďte si istí, že v okolí nezaparkujete. V Dánsku sa hádzaná hrá na profesionálnej, ale aj na amatérskej úrovni po celej krajine už viac ako sto rokov. Dánsku håndbold si prvýkrát so svojimi žiakmi zahral učiteľ Holger Nielsen na ordrupskom gymnáziu v roku 1898. Hralo sa so siedmimi hráčmi na oboch stranách a už vtedy smel v bránkovisku hrať iba brankár. Hra sa rýchlo rozšírila po celej krajine. O šesť rokov neskôr vznikol prvý hádzanársky zväz na svete, ktorý organizoval i pravidelné súťaže. Čoskoro sa loptová hra v trochu odlišnej podobe preniesla aj do Švédska, kde sa ujala pod označením handboll. Dánsky ženský tím získal v hádzanej viac zlatých medailí ako ktorákoľvek iná krajina.
Zdroj foto: Unsplash.com/Miguel Puig
Reproduktor
Dánsky inžinier Peter Jensen a Američan Edwin Pridham dali v roku 1915 hlavy dokopy, aby vymysleli Magnavox, prvý reproduktor na svete. Tento objav navždy zmenil verejné vystupovanie. Veľké publikum už mohlo počuť nahlas a zreteľne každé slovo rečníkov. Vynálezcovia si svoje dielo vyskúšali prvýkrát pred verejnosťou v San Franciscu v Kalifornii. Americký prezident Woodrow Wilson použil Magnavox v roku 1919, aby oslovil obyvateľov v San Diegu.
Čisté kvasnice
Dánsky mykológ Emil Christian Hansen urobil svojím objavom v roku 1887 revolúciu v pivnom priemysle. Prišiel s novou metódou kultivácie čistých kultúr kvasiniek, čím umožnil uskladnenie piva (tzv. ležiaky) a zabránenie jeho vykysnutiu pred konzumáciou. Hansen staval na práci Louisa Pasteura, ktorý identifikoval „nečistoty“, ako sú baktérie, divoké kvasinky a plesne, vo výrobných kvasinkách používaných na kvasenie piva. Nová kvasinka, ktorá zabezpečila optimálnu kvalitu piva a výkonnosť procesu, bola pomenovaná Saccharomyces Carlsbergensis. Hansen totiž počas svojho výskumu pracoval v Carlsbergskom laboratóriu v Kodani a bol jedným z jeho prvých riaditeľov. Pivo spoločnosti Carlsberg sa v Dánsku vyrába aj dnes.
Obľúbené aplikácie
Vedeli ste, že aplikácie, ktoré denne používajú milióny ľudí po celom svete, boli vynájdené Dánmi? Skype vymyslel v roku 2003 dánsky biznismen Janus Friis spolu so švédskym investorom Niklasom Zennströmom. Bratia Lars a Jens Eilstrup Rasmussenovci zase prišli v roku 2004 s nápadom webovej aplikácie, ktorá by nielen zobrazovala statické mapy, ale poskytovala ľuďom mapu s možnosťou vyhľadávania, posúvania a približovania. A tak sa 8. februára 2005 narodili Google Mapy, ktoré pomohli svojim užívateľom dostať sa jednoducho z bodu A do bodu B. Dnes používa Google Mapy každý mesiac viac ako miliarda ľudí po celom svete.
Zdroj foto: Unsplash.com/Henry Perks
Vikingské dedičstvo
Dánska inovatívna povaha sa prejavila už za čias Vikingov. Veď práve im pripisujeme vynájdenie bojovej sekery, ktorá bola používaná ako bežný pracovný nástroj a v prípade nevyhnutnosti aj počas bojov. Jej výhodou bolo to, že bola ľahšia ako meč a mala ťažisko na konci, čo zvyšovalo jej údernosť a razanciu.
Vikingovia tiež stavali dlhé lode s nízkym ponorom, ktoré im umožňovali rýchlo sa pohybovať a v prípade potreby zaútočiť aj z mora či rieky. Nazývali ich drakkary (dračie lode), pretože bývali ozdobené dračími hlavami.
Vikingské ženy a väčšinou aj vikingskí muži nosili dlhé vlasy, a preto ich úprava bola pre nich nevyhnutná. Vedeli ste, že od Vikingov pochádza aj hrebeň na vlasy?
Dánski Vikingovia údajne stoja aj za vynájdením kompasu. Hoci ten podľa historických prameňov prvýkrát zostrojili v Číne, predpokladá sa, že kým sa dostal do Európy, Vikingovia mali svoj spôsob na určovanie svetových strán, ktorý využívali počas svojich námorných ciest. Na ich lodiach sa často nachádzali aj prenosné stany, ktoré používali i na súši. Vyrobené boli z drevenej konštrukcie prekrytej kusom látky. Takýto stan sa dal pomerne jednoducho prenášať z miesta na miesto. Dánsky vikingský stan bol akýmsi predchodcom dnešného prenosného kempingového stanu.
To nie je ani zďaleka všetko. Napadnú vám ďalšie produkty a inovácie, ktoré sú „made in Denmark“? Podeľte sa s nimi v komentári pod textom.
Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Alphacolor
Modrý zub
Kto by dnes nepoznal alebo aktívne nevyužíval funkciu Bluetooth, ktorá je zabudovaná v mnohých elektronických zariadeniach a pomáha vyhnúť sa prepojeniu pomocou káblov. Za jej vynájdením stojí švédska spoločnosť Ericsson, no pri jej názve sa inšpirovali menom vikingského kráľa Haralda ‚Blåtanda‘ (Modrý zub). Ten sa preslávil tým, že zjednotil Dánsko a Nórsko v 10. storočí a po svojom krste rozšíril kresťanstvo v Škandinávii. Spoločnosť si pre svoju technológiu vybrala jeho meno práve kvôli metafore – Bluetooth dnes tiež spája.
// Comments are closed //