V POSLEDNEJ DÁNSKEJ PONORKE SPRINGEREN

Pojem ponorková choroba je každému dobre známy. Najmä za posledné dva roky ňou trpeli mnohé vzťahy. Napadlo vám však niekedy, ako sa môže cítiť posádka v skutočnej ponorke?

Konečne sme sa tam dostali. Springeren – Maritimt Oplevelsescenter. Netušila som, že múzeum dánskeho námorníctva, okolo ktorého sme sa v aalborskom prístave často prechádzali, nesie takýto komplikovaný názov. Netvrdím, že som zrovna milovník lodí a námorníctva (aj keď plavbou na lodi nikdy nepohrdnem), ale vždy, keď sme išli okolo, fascinovala ma obrovská ponorka v ich areáli. A práve jej meno – Springeren, nesie i názov celého múzea a zážitkového centra.

Keďže sme tam zavítali s našou dvojročnou dcérou a schyľovalo sa k dažďu, prezreli sme si najskôr exteriér so spomínanou ponorkou a ďalšími loďami a, samozrejme, veľkým detským ihriskom. Napodiv, tentokrát našu dcéru hojdačky až tak moc nenadchli a aj ona sa rozbehla k tomu veľkému „čudu“.

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Podmorský skokan

Springeren (Skokan) je jednou z posledných ponoriek, ktoré boli v Dánsku vyradené z prevádzky v roku 1990. A aj keď budete mať pocit, že určite zažila éru druhej svetovej vojny, pravda je taká, že skonštruovaná bola v 60-tych rokoch minulého storočia. V plnej prevádzke bola pracovným prostredím a dočasným domovom 33-člennej posádky.

V ponorke nájdete miesta na spanie, improvizovanú kuchyňu, záchod, kúpeľňu a dokonca aj akúsi spoločenskú miestnosť. Všetko však tak stiesnené, že po päťminútovej prehliadke naplno pochopíte, prečo ľudia istý spoločenský jav nazvali práve ponorkovou chorobou. A keď si predstavíte, že posádka v takýchto podmienkach trávila pod vodou niekedy aj týždne…

Previous slide
Next slide

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Morský medveď

Návštevníkom je sprístupnený i torpédový čln Søbjørnen (Morský medveď) z roku 1964, ktorý bol vybavený tromi plynovými turbínami a v prevádzke bol do roku 1989. Obsluhovalo ho 27 mužov – 5 dôstojníkov a veliteľov a 22 vojakov. Z hornej časti lode sa vám naskytne skvelý výhľad na celý neďaleký prístav Skudehavnen, ktorý, mimochodom, vyzerá akoby vystrihnutý z chorvátskeho pobrežia.

V areáli sa tiež nachádza park miniatúr – zmenšená historická štvrť Aalborgu v pomere 1:10. A čo sa mi fakt páčilo je to, že okrem už spomínaného krásneho detského ihriska je v exteriéry centra k dispozícii i gril, čiže skutočne sa tam dá stráviť príjemný deň s celou rodinou.

Prvý Macintosh aj lodný stimulátor

A čo na vás čaká v interiéri múzea Springeren? Viac ako 600 modelových lodí všetkých veľkostí, zaujímavosti o stroskotanom Titanicu, výstava historických námorných uniforiem a mnoho iných predmetov, ktoré súvisia s námorníctvom a lodnou prepravou. Napríklad aj jeden z prvých Macintoshov.

A úplne najväčšou „topkou“ je lodný simulátor, na ktorom si môžete vyskúšať, ako je to kormidlovať skutočnú loď. Trúfnete si zdolať aalborský prieliv Limfjord? My sme to vyskúšali a bola to poriadna zábava.

Zdroj foto: Mama v Dánsku