AKO DÁNI SKÁČU DO NOVÉHO ROKA

Nový rok v Dánsku je veľkou a hlučnou záležitosťou. Takto vyzerá v Dánsku posledný deň v roku.

Po hygge Vianociach a období medzi sviatkami, ktoré sa v Dánsku nazýva bagjul, prichádza koniec roka. Novoročné oslavy v Dánsku začínajú posledný deň v roku o šiestej večer, keď si každá dánska domácnosť zapne televíziu a pozrie koncoročný prejav kráľovnej Margaréty II. Robia to, aj keď sú na párty s priateľmi.

Po prejave obvykle večerajú. Podáva sa, napríklad, varená či dusená treska, krevety, ustrice a ďalšie morské plody. Na sviatočnom stole nechýba ani marcipánový koláč kransekage. Ten sa zvykne jesť k novoročnému prípitku o dvanástej. A keď sme už pri tom alkohole, ten v posledný deň v roku a na Nový rok v Dánsku tečie doslova prúdom. Na koncoročných párty sa Dáni obvykle hrajú i spoločenské hry.

nový rok v Dánsku kransekage

Zdroj foto: © Richard Clark – VisitDenmark

Britský humor

Pred polnocou sa v televízii vysiela čierno-biela groteska zo 60-tych rokov – Večera pre jedného (Dinner for One). Dvadsaťminútová scénka sa vysiela v britskej angličtine a je o starej dáme, ktorá stoluje sama, a jej komorníkovi, ktorý predstiera, že je najrôznejšími hosťami večere.

Tento krátky film je populárny v celej severnej Európe, ale, paradoxne, nie až tak populárny v samotnej Británii. Dáni ho však milujú a vedia sa pri ňom každý rok dobre zabaviť. Mimochodom, rovnaký zvyk majú aj v Nemecku.

Skok pre nový rok v Dánsku

Odrátavanie do nového roka prináša dánska televízna stanica každý rok z hodín na kodanskej veži mestskej radnice. Mnohí Dáni sa vtedy postavia na stoličky, fotelky či gauče a pripravia sa na skok do nového roka – ako symbol prekonania potencionálnych výziev a ťažkostí v budúcom roku.

Samozrejme, náročnosť skoku je vždy podriadená aktuálnej hladine alkoholu v krvi. Skok je len symbolický a musí byť hlavne bezpečný. Po polnoci, ale často už aj predtým, sa začína s ohňostrojmi. Bez nich si Nový rok v Dánsku ani nevedia predstaviť.

nový rok v Dánsku ohňostroje

Zdroj foto: Pixabay/Marcel Kessler

Taniere nahradili ohňostroje

V dánskych uliciach to vtedy vyzerá ako vo vojnovej zóne. Amatérski odpaľovači ohňostrojov číhajú na každom kroku. Aj preto s rodinou obvykle v tom čase ostávame v bezpečí domova a šialenú svetelnú šou pozorujeme len z okna. Nový rok v Dánsku totiž vždy začína takto „dobrodružne“.

Kedysi dávno Dáni hádzali s úderom polnoci pred dvere susedov taniere a poháre. Verili, že čím viac rozbitého riadu, tým viac ochrany v novom roku pred zlými duchmi. Dnes tento zvyk pravdepodobne nahradili práve ohňostroje. A keďže je ich v Dánsku každý rok skutočne veľa, možno aj preto krajina každý rok tak prosperuje. 😊

Prvého sa oddychuje

Nový rok v Dánsku trávia Dáni obvykle pred televízorom. Mnohí si objednávajú jedlá z donášky a (opäť) pozerajú politický prejav v televízii. Ten novoročný je vždy od dánskeho premiéra, resp. v súčasnosti premiérky.

Rodiny idú na prechádzku do prírody či na malý výlet do okolia. Niektorí trávia čas vo víkendových domoch pri pobreží (dánsky sommerhus). Skrátka užívajú si voľný deň. Druhého januára sa totiž už väčšinou ide do práce. Dáni nemajú sviatok Troch kráľov (6. január) ako štátny sviatok, teda voľný deň.

nový rok v Dánsku prechádzky

Zdroj foto: Mama v Dánsku. Zdroj titulnej foto: Pexels/Olia Danilevich