TAKTO VYZERAJÚ DÁNSKE VIANOCE

Tanec okolo stromčeka či spievanie kolied. Prečítajte si, ako vyzerajú dánske Vianoce a kto nosí dánskym deťom darčeky.

Hoci Dáni sami často s úsmevom hovoria, že dánske Vianoce trvajú celý mesiac, hlavným vianočným dňom pre Dánov je 24. december. Práve na Štedrý večer sa zíde celá rodina, aby spoločne zasadli k štedrovečernému stolu. Stretnutie pri dobrom jedle, príjemné rozhovory, blikotajúce svetlo sviečok a vianočná pohoda. Hlavne sa nikto nikam neponáhľa. Krajina, ktorá priniesla svetu hygge filozofiu, vie si Vianoce poriadne užiť.

Po Štedrej večeri, prichádza hlavný bod programu. Ide sa k vianočnému stromčeku. Ten je zväčša živý, keďže Dáni patria medzi najväčších dodávateľov vianočných stromčekov v Európe. Okolo vianočného stromčeka majú mnohé dánske rodiny postavený vláčik na baterky, ktorý hrá obľúbené Rolničky.

Tanec a darčeky

Dánskym deťom nosí darčeky Julemanden (doslova vianočný muž), ktorému pomáha nezbedný škriatok Nisse. Zvyčajne sa niekto z rodiny oblečie do kostýmu a prinesie darčeky. Predchádza tomu však milý zvyk. Rodina sa pochytá za ruky, tancuje okolo stromčeka a spieva vianočné koledy. A teraz si predstavte, že v niektorých domácnostiach majú na vianočnom stromčeku miesto elektrických, horiace sviečky z vosku.

vianoce v dánsku

Zdroj foto: Pexels/Sean P. Twomey

Skutočné sviečky na vianočných stromčekoch sú v Dánsku veľmi populárne. Dodávajú stromčeku autentickú, rustikálnu žiaru. Aby sa predišlo požiaru, dôležité je mať špeciálne bezpečné svietniky a nekvapkajúce sviečky.

Dánske Vianoce zvyčajne nie sú o tom, čo si človek nájde pod stromčekom. Dáni si priveľmi nepotrpia na kvantitu a originalitu darčekov. Pre väčšinu dánskych rodín sú darčeky len veľmi symbolické. Papuče, vianočné ponožky, pyžamo, kozmetický balíček či vianočná lotéria. Samozrejme, deti dostanú nejaké hračky, ale rodičia to zbytočne s ich množstvom nepreháňajú. Učia tak deti, že podstata Vianoc spočíva v niečom úplne inom. A tak je to správne.

Čas byť spolu

Prvý a druhý sviatok vianočný trávia Dáni väčšinou doma alebo na prechádzkach v prírode. Dojedajú vianočné jedlo a vianočné koláčiky, hrajú sa spoločenské hry, pozerajú vianočné filmy. Tieto dni sú aj vhodnou príležitosťou navštíviť ďalších príbuzných alebo priateľov. Veriaci idú na vianočnú bohoslužbu.

Dáni si vo všeobecnosti veľmi zakladajú na vianočných tradíciách a na tom, aby boli na Vianoce ako rodina spolu. Dánske Vianoce sú hygge a Dáni ich tak aj prežívajú.

dánske vianoce sú hygge

Zdroj foto: Pexels/Nicole Michalo. Zdroj titulnej foto: Pexels/Pixabay

Vikingské dánske Vianoce

Dánsky sa Vianoce povedia Jul. Názov pravdepodobne pochádza z Yulevikingskej oslavy zimného slnovratu. Yule alebo Jol bol oslavný čas medzi zimným slnovratom a Jolablotom (Yule obetou). Pre Vikingov to bolo obdobie až do 12. januára. Súčasťou týchto osláv bolo hodovanie, pitie, spevy, hry a obety pre bohov a duchov predkov. S našimi Vianocami mali spoločné napríklad ozdobovanie stromu či Yule veniec. Ten by mohol byť predchodcom venca, ktorý sa počas Vianoc vešia na dvere. Ďalšiu paralelu možno vidieť v Starcovi Yule. Vikingovia si spomedzi seba zvolili jedného muža, ktorý sa preobliekol za starca a chodil po domoch. Pravdepodobne predstavoval boha Odina. V dnešnom slávení dánskych Vianoc pripomína Julemanda, teda dánskeho Santa Clausa.