ČO VIDIEŤ V OSLE ZA JEDEN DEŇ

Rozhodli ste sa navštíviť nórsku metropolu? Čo vidieť v Osle, keď tam strávite len jeden deň? Inšpirujte sa mojimi tipmi.

Na začiatku februára sme počas našej cesty do Nórska navštívili hlavné mesto. Oslo je najľudnatejším mestom krajiny a jej politickým, ekonomickým a kultúrnym centrom. Vedeli ste však, že nie vždy bolo Oslo hlavným mestom Nórska? V 13. storočí ním bol Bergen, dnes druhé najväčšie mesto Nórska.

Ale vráťme sa späť k súčasnému hlavnému mestu. Spolu s rodinou som tam strávila len jeden deň, no objavili sme skutočne zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, ak do mesta zavítate aj so svojimi deťmi. Čo vidieť v Osle? Čítajte ďalej.

Opera v Osle

Budova opery v Osle, ktorá sa nachádza na nábreží v srdci hlavného mesta, je jednou z najpozoruhodnejších a najmodernejších architektonických pamiatok v meste. Bola otvorená v roku 2008 a odvtedy sa stala symbolom rastúcej nórskej kultúrnej scény a architektonických inovácií. Budova je pôsobivým dielom súčasného dizajnu, ktorý je inšpirovaný myšlienkou ľadovca či lode, ktoré plynule splývajú s okolitou krajinou.

Budova opery slúži ako domov Nórskej národnej opery a baletu a jej predstavenia priťahujú miestne aj medzinárodné publikum. Konajú sa tam aj rôzne kultúrne podujatia – festivaly, divadelné predstavenia a koncerty. Jedným z najunikátnejších prvkov opery je strecha budovy, ktorá návštevníkom umožňuje vychutnať si panoramatický výhľad na mesto a fjord.

Pevnosť Akershus

Výhľad na Oslo a prístav sa vám naskytne aj z pevnosti Akershus, ikonickej historickej pamiatky mesta, ktorú rozhodne zaraďte na váš zoznam, čo vidieť v Osle. Pre nie práve priaznivé počasie sme v areáli pevnosti strávili len necelú hodinu, ale prostredie nás, a najmä moju dcéru, zaujalo. Okrem krásnych výhľadov na vás zo starých múrov doslova dýcha história.

čo vidieť v Osle Akershus

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Pevnosť zohrávala kľúčovú úlohu pri obrane Osla po stáročia a zároveň slúžila ako kráľovská rezidencia a vojenská pevnosť. Postavená bola okolo roku 1299 nórskym kráľom Håkonom, aby chránila mesto a prístav pred potenciálnymi útokmi, najmä z mora. Bola svedkom významných udalostí v dejinách Nórska, vrátane invázii, politických zmien počas únie s Dánskom a neskôr so Švédskom. Aj preto je jej architektúra zmesou stredovekých, renesančných a moderných vojenských štýlov, ktoré odrážajú rôzne obdobia, počas ktorých bola rozšírená a renovovaná.

Pevnosť Akershus mala osobitný význam pre nórsky odboj počas druhej svetovej vojny. Práve v pevnosti bolo mnoho členov nórskeho odboja uväznených a popravených okupačnými nacistickými silami. Nóri si dnes uctievajú ich pamiatku miestnymi pamätníkmi a výstavami, ktoré upozorňujú na obete druhej svetovej vojny. Po vojne nórska armáda využívala pevnosť až do roku 2000.

Obed v reštaurácii Olivia v nákupnom centre Aker Brygge rozhodne nebol krokom vedľa. Taliansku reštauráciu sme našli cez ChatGPT a splnila naše očakávania – veľmi chutné jedlo za rozumnú cenu, dostatok voľných stolov aj v čase obeda, detské menu a ako bonus sme dostali miesto pri okne s výhľadom na more.

Nórske múzeum vedy a techniky

Asi najlepšou voľbou čo vidieť v Osle bolo pre moje dieťa práve Nórske múzeum vedy a techniky. Interaktívne výstavy a miestny areál hier ju zaujal natoľko, že bol problém ju z múzea dostať. Pomohlo nám to, že sme do múzea zavítali v neskorých popoludňajších hodinách a múzeum neskôr zatvárali. 😊

čo vidieť v Osle Múzeum

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Nórske múzeum vedy a techniky (Norsk Teknisk Museum) ukazuje, ako sa vyvíjala veda, technika a priemysel v Nórsku a ako tento vývoj formoval spoločnosť. Múzeum je veľmi rozsiahle, exponáty sú rozmiestnené na viacerých poschodiach a rozdelené tematicky na oblasť inžinierstva, medicíny, vesmíru, dopravy, energetiky a komunikačných technológii.

Ak vás fascinujú, autá, vlaky, lietadlá, počítače, telefóny, ale aj medicínsky výskum, ľudské telo, hviezdy, planéty, kozmické lode či fyzikálne experimenty, ste na správnom mieste. Jednotlivé výstavy sú rozvrhnuté tak, aby oslovili nielen dospelých, ale aj deti. Múzeum je otvorené celoročne, ale nezabudnite si skontrolovať otváracie hodiny na webovej stránke múzea.

Frogner Park

Jeden s najväčších a najobľúbenejších verejných parkov v Osle je Frogner Park, ktorého súčasťou je aj Vigeland Sculpture Park. Rozprestiera sa na 45 hektároch v západnej časti mesta a je dokonalým miestom na prechádzky a oddych. V letnej sezóne tam funguje aj vonkajšie kúpalisko. Hlavnou atrakciou parku je však Vigeland Sculpture Park, teda park sôch.

Gustav Vigeland bol nórsky sochár a jeho víziou bolo vytvoriť umelecké dielo zobrazujúce jednotlivé štádia ľudského života spolu s emocionálnymi a fyzickými výzvami, ktorým človek počas života čelí. Podarilo sa mu vytvoriť okolo 200 sôch, vďaka ktorým je park Vigeland jedným z najväčších parkov tohto druhu na svete. Do oboch parkov je voľný vstup.

Ekebergparken

Ďalší mestský park, ktorý stojí za zmienku a je tiež jedným z miest, čo vidieť v Osle, je Ekebergparken. Rozprestiera sa na svahu, z ktorého je úchvatný výhľad na mesto a na fjord. Park má však aj iné prednosti. Spája totiž prírodu so súčasným umením – zbierkou sôch od renomovaných umelcov z celého sveta, vrátane diel Salvadora Dalího, Henrika Plenge Jakobsena a Tonyho Cragga.

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Do parku Ekeberg sme sa dostali až po zotmení, pretože počas februára sa tam konala každoročná svetelná šou, ktorá úchvatne dotvorila dojem z tohto miesta. Navyše, pohľad na nočné Oslo bol tiež fascinujúci. Park je však zaujímavým miestom v každom ročnom období, a to aj za svetla či tmy. Určite odporúčam ísť sa tam pozrieť.

Zdroj titulnej foto: Mama v Dánsku