FASTELAVN: AKO DÁNI OSLAVUJÚ FAŠIANGY

Karnevaly, mačka v sude a lahodné krémové koláče. Prečítajte si o dánskych fašiangových oslavách Fastelavn.

V nedeľu, sedem týždňov pred Veľkou nocou, oslavujú Dáni Fašiangy – dánsky Fastelavn. Hoci zvyk pochádza z kresťanskej tradície oslavy pred 40-dňovým pôstom, Dáni predveľkonočný pôst obvykle nedodržiavajú. Fastelavn si však vedia užiť, najmä rodiny s deťmi.

Mačka v sude

Kedysi bol Fastelavn dánskou verziou Halloweenu, no dnes sa v Dánsku prezliekajú do masiek nielen na konci októbra, ale aj vo februári. Aj keď masky počas Fastelavn vôbec nie sú také strašidelné, skôr ide o tradičné fašiangové karnevaly. Tie sa konajú v škôlkach, školách a iných zariadeniach pre deti, obvykle v týždni pred samotnou Fastelavn nedeľou.

Vyvrcholením karnevalu je rozbíjanie mačacieho sudu. Mačky boli v Dánsku až do polovice 19. storočia stelesnením nešťastia. Jedna tradícia hovorí, že ich zavreli do suda, do ktorého bili palicami, až kým sa sud nerozpadol. Potom mačka dostala slobodu.

dánsky fastelavn

Zdroj foto: Thomas Dahlstrøm Nielsen CC

Dnes, chvalabohu, mačku v sude nahradili sladkosti. Dávnu tradíciu pripomína len obrázok mačky na sude. Sud sa obvykle zavesí uprostred miestnosti, v ktorej sa koná karneval, a deti (ale aj dospelí) búšia drevenými palicami do suda, až kým sa v ňom neurobí diera. Ten, komu sa to prvému podarí, sa stáva mačacím kráľom alebo kráľovnou a získa korunu, ktorú musí mať na hlave až do konca karnevalu.

Keď je sud rozbitý, je čas pozbierať sladkosti a dať si obľúbené fastelavnsboller. K tomu spievajú rôzne pesničky. Dáni milujú spievať pesničky pri akejkoľvek príležitosti. Jedna z tých fašiangových má tieto slová: „Buchty hore, buchty dole, buchty v mojom bruchu, ak nedostanem buchty, budem robiť problémy.“ Tými buchtami sa myslia práve fastelavnsboller.

Fastelavnsboller

Fašiangové buchtičky sú neodmysliteľnou súčasťou nielen oslavy Fastelavn, ale v podstate celého obdobia počas januára a februára. Pekárne a cukrárne sa v Dánsku predbiehajú v tom, kto počas tohto obdobia upečie najchutnejšie a najoriginálnejšie fastelavnsboller. Ja sama si každý rok nenechám ujsť príležitosť pár z nich ochutnať.

fastelavnsboller

Zdroj foto: © Richard Clark – VisitDenmark

Fastelavnsboller majú rôznu podobu a pripravujú sa z rôznych druhov cesta. Či už ide o klasické kysnuté, kváskové, lístkové, croissantové alebo odpaľované cesto. Fastelavnsboller chutia vždy vynikajúco vďaka nadýchanému sviežemu krému uprostred. So šálkou kávy sú dokonalým hygge zážitkom.

Dáni obľubujú aj tzv. gammeldags fastelavnsboller z jemného kysnutého cesta so štipkou kardamónu, s marcipánovo-džemovou plnkou a čokoládovou či cukrovou polevou navrchu. Tieto koláče pripomínajú tiež známe americké fašiangové Mardi Gras buchtičky. Vo Švédsku sa rovnaké pečivo nazýva semla.

Zdroj titulnej foto: Pixabay/Gaertringen