KAM ÍSŤ VO VEJLE

Spísala som pre vás pár tipov na miesta, kam ísť vo Vejle a ako si užiť hlavné mesto regiónu Južné Dánsko.

Dánske mesto Vejle sa nachádza v juhovýchodnej časti Jutského polostrova pri Vejlskom fjorde (Vejle Fjord) a s počtom obyvateľov niečo vyše 61 tisíc sa zaraďuje medzi deviate najväčšie mesto Dánska. Vejle je žiadanou destináciou cudzincov, ktorí sa chcú usadiť v Dánsku a nájsť si tam prácu. Spolu s mestami Kolding a Fredericia a ďalšími okolitými mestami tvorí tzv. Triangle Region (dánsky Trekantområdet) – priemyselné a obchodné centrum Dánska s mnohými pracovnými príležitosťami.

Vo Vejle sa nachádza aj univerzita a množstvo odborných škôl, čím je toto mesto vyhľadávané tiež študentmi z celého sveta. Ak sa rozhodnete túto oblasť navštíviť ako turista, v tomto texte vám prezradím kam ísť vo Vejle a čo navštíviť. Mesto má dobré dopravné spojenie – dostanete sa tam okrem diaľnice aj vlakom. Tridsať kilometrov od Vejle sa nachádza medzinárodné letisko v Billunde.

Ikonická stavba

Islandsko-dánsky umelec Olafur Eliasson zanechal v meste svoj umelecký odtlačok. Jeho Fjordenhus, ktorý bol otvorený v roku 2018, je už ikonickou budovou, orientačným bodom miestneho prístavu a určite patrí medzi voľby, kam ísť vo Vejle. Inovatívne dielo prepája modernú architektúru s umením a zároveň mesto s morom.

Zdroj použitých fotografií: Mama v Dánsku

V závislosti od toho, kde sa v budove nachádzate, naskytnú sa vám rôzne uhly a pohľady na brehy fjordu a prístav, orámované zakrivenými otvormi a oknami. Vďaka zrkadlám a reflektorom, ktoré sú súčasťou priestoru, môžete pozorovať neustálu súhru medzi svetlom, vodou a vetrom. Interiér tiež navrhlo umelecké štúdio Olafura Eliassona.

Na prízemí budovy si môžete prezrieť umelecké diela Olafura Eliassona. Na prvom poschodí sa nachádza exkluzívna gurmánska reštaurácia, ktorá si ctí filozofiu trvalej udržateľnosti a pripravuje jedlo z lokálnych produktov. Ďalšie poschodia patria investičnej spoločnosti Kirk Kapital. V hornej časti budovy je zelená strecha s rastlinami a solárnymi článkami. V noci je Fjordenhus zvnútra osvetlený a pripomína maják.

Vlna modernej architektúry

Za štýlovým apartmánovým komplexom Bølgen (doslovný preklad „vlna“) na mestskom nábreží stojí medzinárodne uznávané dizajnérske štúdio Henning Larsen Architects, ktoré navrhlo aj budovu opery v Kodani, múzeum Moesgaard neďaleko mesta Aarhus či koncertnú sieň Harpa v Reykjavíku.

Toto odvážne architektonické dielo získalo i viacero významných ocenení, vrátane dánskej obytnej stavby roka 2009 a zaradenia publikáciou Miele medzi najpozoruhodnejšie stavby sveta. Bølgen nájdete v prístave, v susedstve spomínaného Fjordenhus.

kam ísť vo vejle boelgen

Zdroj foto: © Bølgen (2018) – Henning Larsen Architects. Photo: Kenneth Stjernegaard – VisitVejle

Vzrušujúca ekológia

Ďalšou z možností, kam ísť vo Vejle, je návšteva múzeí. Jedným z najzaujímavejších je Økolariet. Ponúka vzrušujúce interaktívne expozície, ktoré vám poskytnú mnohé informácie o ekológii, udržateľnosti, energii a klíme. Ak tam zoberiete vaše deti, určite sa nebudú nudiť. Økolariet je otvorené každý deň od desiatej do šestnástej a vstup tam máte zdarma.

Odporúčam vám tiež nakuknúť do Múzea umenia (Kunstmuseum). Nájdete tam grafiky, portréty a diela dánskych expresionistov. Múzeum disponuje tiež zbierkou diel od Rembrandta a ponúka i viacero krátkodobých výstav, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Zaujímavé je aj Múzeum kultúry (Kulturmuseet), ktoré vám prostredníctvom interaktívnych expozícií rozrozpráva príbeh dejín a kultúry v Dánsku od staroveku až po súčasnosť. Obe múzeá sú otvorené každý deň okrem pondelka a vstup je zdarma.

V uliciach mesta

Ak ste v meste len na pár hodín a neviete, kam ísť vo Vejle, určite sa choďte potúlať do centra mesta. Práve tam objavíte jednu očarujúcu uličku. Na mape je označená ako Midtpunkt (doslovný preklad „stredový bod“) a spoznáte ju podľa pestrofarebných dáždnikov. Tie sú zavesené nad hlavami návštevníkov od apríla do októbra. Pripomínať vám to bude viaceré európske mestá či svetové metropoly. Vo Vejle to pôsobí možno viac komornejšie, no o to zaujímavejšie.

kam ísť vo Vejle Midtpunkt

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Midtpunkt je súčasťou pešej zóny centra mesta, ktorá je tiež nazývaná ako latinská štvrť Vejle, pretože s množstvom kaviarní, barov, reštaurácií, pekární, obchodov so sladkosťami a prevádzok s dánskym dizajnérskym tovarom veľmi nápadne pripomína južanskú dovolenkovú atmosféru, najmä počas letných mesiacov. Pešia zóna vás zavedie k obchodnému centru Bryggen, ktoré stojí na mieste, kde v minulosti bol prístav pre malé lode privážajúce do Vejle správy a tovar zo sveta.

Z pešej zóny tiež uvidíte starý veterný mlyn, ktorý stojí na kopci v mestskej časti Søndermark a je symbolom mesta. Ak milujete staré historické stavby, určite sa zastavte pri mestskej radnici (dánsky rådhus), ktorá bola postavená v druhej polovici devätnásteho storočia, alebo navštívte kaviareň s vinárňou na Søndergade, zriadenú v starom kupeckom dome Den Smidtske Gård z konca 18. storočia. V širšom centre mesta sa nachádza aj Kostol sv. Mikuláša (Sct. Nicolai Kirke), ktorého vznik sa datuje už do 13.storočia, stavba však bola v priebehu storočí viackrát renovovaná.

Zdroj použitých fotografií: Mama v Dánsku

Potulky v prírode

Kam ísť vo Vejle, keď máte chuť sa poprechádzať v prírode? Mokrade Kongens Kær sú obľúbenou turistickou destináciou na okraji západnej časti Vejle (Vejle Ådal). Jedinečnosť tohto miesta dotvára jazero Knabberup a blízky les Haraldskær. Bohatá vegetácia je domovom mnohých vzácnych vtákov, ktorých možno pozorovať z viacerých vyhliadkových miest.

Ak ste milovníkmi peších či cyklistických túr, zavítajte do Nørreskoven, lesného porastu vo východnej časti mesta, ktorý je z južnej strany ohraničený Vejlským fjordom. Okrem pokojnej prechádzky tam na vás čaká aj jelenia rezervácia (Dyrehaven), lanové centrum Gorilla Park či adrenalínová dráha pre horské bicykle.

kam ísť vo Vejle Noerreskoven

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Na skok z Vejle

Ak zavítate do tejto časti Dánska s deťmi, z mesta Vejle budete mať blízko aj na ďalšie obľúbené atrakcie. Do Legolandu v Billunde je to len tridsať minút cesty autom. Zoologická záhrada so safari parkom v Givskude je tiež na skok – tridsať kilometrov severozápadne od Vejle.

Zdroj použitých fotografií: ©Jesper Grønnemark – VisitDenmark

V obci Jelling zase nájdete pamiatky zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Práve tam dal v roku 900 dánsky kráľ Harald Bluetooth vytesať runové nápisy na kameň, ktorý vztýčil na počesť dobytia Dánska a Nórska a prijatie kresťanstva dánskym ľudom. Aj preto sa kameň považuje za „krstný list Dánska“. Postava Krista na kameni je vyobrazená aj v dánskych pasoch.

V Jellingu sa nachádzajú tiež pozostatky mohyly z obdobia kráľa Haralda. V areáli nájdete i zážitkové centrum Kongernes Jelling, kde sa dozviete zaujímavosti zo života Vikingov. Prehliadky sa pravidelne konajú aj v angličtine a nemčine. Jelling sa nachádza 15 minút cesty autom z centra mesta Vejle.

Kam ísť vo Vejle Kongernes Jelling

Zdroj foto: © Bang Clemme Film & Openhouse – VisitDenmark / Zdroj  titulnej foto: Mama v Dánsku