ČO VIDIEŤ V AARHUSE

Toto sú tri miesta, ktoré v Aarhuse milujeme. Ak náhodou zavítate do druhého najväčšieho mesta Dánska, určite by ste ich mali navštíviť.

Kam ísť a čo vidieť v Aarhuse? Jednoznačne do ARoS múzea, skanzenu Den Gamle By a medzi jelene v Marselisborg Dyrehave. Tieto tri miesta sú ideálne, ak ste v Aarhuse len deň či dva. Nudiť sa rozhodne nebudete. Navyše, tieto miesta sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

ARoS múzeum

Múzeum umenia ARoS ma dokáže prekvapiť, niekedy aj šokovať, no vždy ma fascinuje. Výstavy sa pravidelne obmieňajú, ale nadrozmernú sochu chlapca (The Boy) od austrálskeho umelca Rona Muecka tam nájdete vždy. Rovnako i farebný koridor na streche múzea, z ktorého uvidíte Aarhus vo všetkých farbách dúhy. V ARoS múzeu je obvykle aj veľa interaktívnych expozícií a kreatívnych aktivít. Odporúčam vám navštíviť múzeum mimo víkendu, lebo je otvorené od desiatej ráno až do deviatej večer.

Vstupné: 175 DKK (dospelí), 145 DKK (študenti a mladí do 31 rokov), 0 DKK (deti 0-18)

Zdroj použitých fotografií: ARoS/Anders_Trærup; Mama v Dánsku

Den Gamle By

Ak by som mala turistom odporučiť, čo vidieť v Aarhuse, určite by som ich poslala do skanzenu Den Gamle By (doslovný preklad Staré mesto). Toto výnimočné miesto vás prevedie viac ako 400-ročnou históriou Dánska (od 1600 do 2014) skutočne autentickým spôsobom. Mimochodom, Den Gamle By je najstarším skanzenom na svete – otvorený bol už v roku 1914.

Vstupné: 190 DKK (dospelí), 95 DKK (študenti), 0 DKK (deti 0-17)

Zdroj použitých fotografií: Mama v Dánsku

Marselisborg Dyrehave

Pohladkať jelene a daniele, nakŕmiť ich alebo ich len tak z diaľky pozorovať. Marselisborg Dyrehave ponúka príjemnú prechádzku na čerstvom vzduchu, len na skok od morského pobrežia. Nezabudnite si so sebou zobrať jabĺčka a mrkvu pre zvieratá, a pre seba tiež pribaľte nejakú desiatu. V areáli sa dá posedieť na drevených lavičkách a stráviť tam hoci aj dve-tri hodinky.

Vstupné: zdarma

Zdroj použitých fotografií: Mama v Dánsku

Čo vidieť v Aarhuse viac a kam sa ísť najesť?

Salling Rooftop – strecha obchodného domu v centre mesta vám ponúkne vzrušujúci výhľad na celé mesto a prístav, a tiež posedenie pri teplom či studenom drinku.

Tivoli Friheden – nemusíte chodiť do Kodane, aby ste navštívili svetoznámy park Tivoli, v Aarhuse majú jeho obdobu s viac ako 40 atrakciami.

Zafran – v Aarhuse vždy jeme v tejto reštaurácii, pretože ponúka bufetový výber jedál z indickej, tureckej a afganskej kuchyne. Na rozdiel od dánskych reštaurácií sa najete za pomerne dobrú cenu a zažijete nevšedné orientálne chute.

Zdroj použitých fotografií: VisitAarhus/Tivoli Friheden; Mama v Dánsku

Navštívte aj ďalšie dánske mestá na Jutskom polostrove. Napríklad Aalborg, Skagen či Hirtshals. Prečítajte si viac o cestovateľských tipoch na mojom blogu.