KRÁĽOVNÁ ODSTÚPILA, NECH ŽIJE DÁNSKY KRÁĽ

V nedeľu, 14. mája, sa uskutoční významná výmena na dánskom tróne. Po 52 rokoch odstupuje kráľovná Margaréta a prenecháva miesto svojmu synovi Frederikovi. Čo prinesie Dánsku nový dánsky kráľ a aké sú nálady v spoločnosti?

Keď dánska kráľovná Margaréta II. vo svojom tradičnom prejave v predvečer nového roka 2024 vyhlásila, že abdikuje a prenecháva trón svojmu synovi Frederikovi, pre Dánov to bol doslova šok. Urobila tak vraj preto, aby posunula zodpovednosť ďalšej generácii.

Jej rozhodnutie zrejme súvisí aj s jej zdravotným stavom. Vo februári minulého roka absolvovala rozsiahlu operáciu chrbtice a hoci všetko dobre dopadlo, primälo ju to k tomu, aby sa zamyslela, či už nie je ten správny čas užiť si chvíle odpočinku.

„14. januára 2024 – 52 rokov po tom, čo som nahradila svojho milovaného otca – odstúpim z funkcie kráľovnej Dánska. Prenechávam trón svojmu synovi, korunnému princovi Frederikovi,“ vyhlásila v prejave.

Dánsky kráľ prinesie novú éru

Rozhodnutie dánskej kráľovnej dánska spoločnosť vníma pozitívne, napriek tomu, že mnohí Dáni zostali bezprostredne po jej koncoročnom prejave šokovaní. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Epinion, len 4 percentá Dánov si myslí, že kráľovná mala ostať na tróne až do svojej smrti.

Väčšina Dánov zažila počas svojho života len kráľovnú Margarétu. Teraz budú mať kráľa Frederika, ktorý sa v mnohom odlišuje od svojej mamy. Frederik športuje, má rád súčasnú modernú hudbu a všade, kam príde, rozdáva široké úsmevy.

dánsky kráľ Frederik X

Zdroj foto: © Hasse Nielsen 

Populárni monarchovia

Z korunného princa Frederika sa v nedeľu okolo druhej popoludní stane dánsky kráľ Frederik X. Titul kráľovná získa aj jeho manželka, princezná Mary. Prvýkrát v histórii tak na dánsky trón zasadne Austrálčanka. Dánov si získala svojou skromnosťou, láskavosťou, perfektnou znalosťou dánčinou, zmyslom pre štýl a módu, humorom a aj tým, že sa aktívne angažuje v otázkach sexuálnych práv žien a dievčat a problematike utečencov.

Mary Donaldson sa narodila v Hobarte, hlavnom meste Tasmánie, v roku 1972 škótskemu profesorovi matematiky a britskej sekretárke. Predtým, ako sa Mary stala dánskou princeznou (svadbu mali v Kodani v roku 2004), pracovala ako marketingová konzultantka. Budúci kráľovský pár ma štyri deti, najstarší syn Christian sa po nástupe svojho otca na trón stane korunným princom.

dánsky kráľ rodina

Zdroj foto: © Hasse Nielsen 

Nový dánsky kráľ pravdepodobne prinesie do Dánska éru modernej monarchie a je dosť pravdepodobné, že posilní svoju pozíciu a zrejme aj zlepší imidž monarchie v Dánsku ako takej. Aj v Dánsku totiž už desaťročia odznievajú hlasy za zrušenie monarchie.

Kritika kvôli peniazom

Dánska politická strana Enhedslisten, ktorú nazývajú eko-socialistami pre ich politický program (The Red-Greens), už niekoľko rokov zastáva názor, aby bola konštitučná monarchia v Dánsku zrušená a s ňou sa odstránila posledná stopa autokracie v Dánsku.

Søren Søndergaard zo strany Enhedslisten si však uvedomuje skutočnosť, že v dánskom parlamente neexistuje politická podpora pre zrušenie monarchie v Dánsku, no myslí si, že je potrebné neustále diskutovať o kráľovskej apanáži a kráľovských nehnuteľnostiach, ktoré štát financuje. Pripúšťa však, že aj akýkoľvek iný systém s reprezentatívnou postavou na čele krajiny by štát stál peniaze.

Štát ročne minie na kráľovskú rodinu približne 91 miliónov dánskych korún (cca. dvanásť miliónov dvestotritisíc eur). Peniaze pokrývajú náklady na platy personálu, prevádzku, administratívu, bezpečnosť, správu majetku, ako aj na súkromné výdavky kráľovnej.

dánska monarchia

Zdroj foto: Unsplash.com/Mathew Browne

Okrem štátneho príspevku pre kráľovnú je stanovená aj mesačná apanáž pre korunného princa vo výške 1 869 573 dánskych korún (cca dvestopäťdesiattisíc eur), z čoho pre jeho manželku, princeznú Mary, ide desať percent. Členovia kráľovskej rodiny sú oslobodení od platenia dane z príjmu, čo je pri dánskom daňovom systéme veľkou výhodou.

O tom, či korunný princ Frederik ako budúci dánsky kráľ dostane rovnakú sumu peňazí od štátu, rozhodne dánsky parlament (Folketinget). Ten tiež rozhodne o tom, ktoré štátne zámky bude mať k dispozícii.

Dva tábory

Za udržanie monarchie v krajine sú jednoznačne konzervatívci. Podľa Mette Abildgaardovej sú peniaze na výdavky kráľovskej rodiny dobre vynaložené. „My konzervatívci si myslíme, že kráľovská rodina hrá v našej spoločnosti veľmi veľkú a dôležitú historickú a hodnotovú úlohu,“ povedala pre DR.

Pri otázke, či by sa štátne peniaze nevedeli použiť lepšie, Abildgaard argumentuje, že dánsky štátny ročný rozpočet je vo výške viac ako tisíc miliárd dánskych korún, a preto fakt, že okolo 90 miliónov ročne ide pre kráľovnú, nehrá vo verejných financiách veľkú rolu.

Fredensborg

Zdroj foto: © Daniel Overbeck – VisitNordsjælland

Podľa novinárky a spisovateľky Gretelise Holmovej nie sú Dáni skutočne slobodní a rovní, pokiaľ existuje v krajine monarchia. To, že najvyšší úrad v krajine sa dedí, považuje novinárka za veľmi nedemokratické. A nie je jediná.

Podobný názor má aj združenie republikánov, ktorí po kráľovninom prejave o abdikácii a rozhodnutí, že princ Frederik bude nový dánsky kráľ, spustili na sociálnych sieťach kampaň s hashtagom #IkkeMinKonge (nie môj kráľ). Združenie chce zaviesť v Dánsku miesto monarchie republiku.

Ľud stále chce monarchiu

Prieskum spoločnosti Epinion pre DR, ktorý vyšiel tesne pred Novým rokom, ukazuje, že veľká väčšina Dánov je spokojná s korunným princom Frederikom a korunnou princeznou Mary. Respektíve 84 a 85 percent odpovedá, že má na nich pozitívny názor.

Sedemdesiat percent opýtaných uviedlo, že verí, že monarchia by mala byť zachovaná, zatiaľ čo sedemnásť percent je za jej zrušenie. Trinásť percent je nerozhodnutých. Prieskum sa robil na reprezentatívnej vzorke 1038 Dánov starších ako osemnásť rokov, v období od 6. do 13. decembra.

dánska monarchia obľúbenosť

Zdroj foto: Unsplash.com/Tita

Gretelise Holm sa však domnieva, že to neznamená, že monarchia, ako ju poznáme dnes, musí byť zachovaná. „Nemyslím si, že môžete porovnávať prieskum obľúbenosti s otázkou, či sú ľudia za formu vlády. Možno aj ja si myslím, že budúci dánsky kráľ a kráľovná sú milí ľudia so štyrmi krásnymi deťmi, ale to neznamená, že som za monarchickú formu vlády.“

„Chýba mi sloboda, ktorú majú ľudia, aby si sami vybrali svojich zástupcov. Je to sloboda, že pred zákonom sme si všetci rovní. Je to demokratická sloboda, že sa všetci rodíme rovní a slobodní,“ hovorí Holm pre DR podcast Tiden. Z dánskych politických strán SF a Enhedslisten veria, že monarchiu treba zrušiť.

Zdroj titulnej foto: Varde Kommune CC

Dánska monarchia

Dánsko je konštitučnou monarchiou, to znamená, že kráľ alebo kráľovná je hlavou štátu. Nemá však právo zasahovať do politiky a hlasovať za rozhodnutia vlády a parlamentu. Prijaté zákony však podpisuje, formálne menuje novú vládu, vymenúva a odvoláva ministrov. Členovia kráľovskej rodiny vystupujú ako zástupcovia Dánska pri štátnych návštevách zo zahraničia a pri štátnych návštevách v zahraničí. Okrem toho sa členovia kráľovskej rodiny zúčastňujú obchodných, kultúrnych a spoločenských aktivít.