RUBJERG KNUDE: MAJÁK, KTORÝ PUTUJE

Asi jedno z najfotogenickejších miest nájdete na severe Dánska, neďaleko dovolenkového strediska Løkken. Maják Rubjerg Knude je atrakcia, ktorú sa určite oplatí navštíviť.

V Dánsku je niekoľko majákov a každý z nich je niečím výnimočný. Maják Rubjerg Knude napríklad tým, že nestojí na pôvodnom mieste. Pred tromi rokmi ho premiestnili o pár desiatok metrov. Ak sa chcete k nemu dostať, musíte zdolať rozsiahle pieskové duny. Vďaka nim sa budete cítiť ako niekde na Sahare. Teda, až na to počasie. Maják totiž stojí v severnej časti Jutského polostrova na pobreží Severného mora.

Maják Rubjerg Knude postavili na útese Lønstrup Klint v roku 1900 a prvýkrát sa rozsvietil 27. decembra. Medzi rokmi 1910 a 1920 však vietor od mora nafúkal k majáku toľko piesku, že bolo potrebné nános piesku prehradiť rastlinami. Piesková duna sa však rokmi zväčšovala, až napokon museli v 50. rokoch 20. storočia opäť opraviť terén okolo majáku. O ďalších pár rokov boli duny tak vysoké, že blokovali svetlo majáka, a tak sa Rubjerg Knude rozsvietil naposledy 1. augusta 1968.

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Neskôr sa budovy majáku premenili na historické múzeum, no i to začali postupom času pohlcovať pieskové duny. Múzeum zatvorili po vyše dvadsiatich rokoch existencie a z majáka ostala len samotná veža, ktorá je vysoká 23 metrov. Keďže drsný vietor stále v danej oblasti formuje prírodu, pokračuje aj presúvanie nánosov piesku. Na jeseň v roku 2019 maják Rubjerg Knude presunuli o 70 metrov smerom do vnútrozemia, lebo hrozilo, že padne do mora. Čas ukáže, či maják v budúcnosti nebude putovať ďalej.

POZRITE SI AJ UNIKÁTNE VIDEO:

Lønstrup

Z majáka sa vám naskytne výhľad aj na malebné mestečko Lønstrup, ktoré si vás získa svojím neuveriteľným pokojom a očarujúcou atmosférou. Jeho obyvatelia sa už po stáročia venujú rybárstvu a remeslám. V Lønstrupe nájdete najväčšiu koncentráciu remeselníckych dielní v celom Dánsku. Ak milujete kultúru, zavítajte do Lønstrup Café Bio. Prekvapí vás už na prvý pohľad samotnou fasádou.