ŽIVOTNÝ BALANS V DÁNSKU

Rovnováha medzi prácou a súkromím je veľmi dôležitá. V Dánsku sa životný balans aj dôsledne dodržiava. Možno preto sa krajina dlhé roky umiestňuje v prvej trojke najšťastnejších národov sveta.

Vedeli ste o tom, že Dáni sú za Írskom druhými najproduktívnejší pracovníkmi v Európe? Napriek tomu sa ich život vôbec netočí len okolo práce. Dáni sú hrdí na svoju prácu, ale nepotrebujú to demonštrovať tým, že by ostávali v práci i po pracovnej dobe. Mať vyvážený životný balans medzi prácou a súkromím je pre nich prvoradé. A rešpektujú to aj dánski zamestnávatelia.

V mnohých častiach Dánska pracujú len 37 hodín týždenne s tridsaťminútovými prestávkami na obed. Po piatej poobede už len v máloktorej firme uvidíte zamestnancov pracovať na nadčasoch. Dáni sa ponáhľajú domov za blízkymi zasadnúť k spoločnej večery. Znie to ako klišé, ale v Dánsku to vo väčšine rodín tak funguje. Nehovoriac o tom, že Dáni si obvykle počas júla hromadne vyberajú dovolenky, aby si užili krátke dánske leto. Obyčajne majú päť týždňov platenej dovolenky ročne, v niektorých prípadoch až šesť.

Životný balans – zdravý život

Podľa OECD majú Dáni najzdravšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Dobre vyvážený životný balans udržuje zamestnancov v dobrej zdravotnej kondícií a podporuje zdravé pracovné prostredie. Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom zabezpečuje, že každý má možnosť žiť zdravý a plnohodnotný život mimo práce, nezávisle od toho, či má, alebo nemá rodinu.

životný balans

Zdroj foto: Unsplash.com/Alexander Dummer

Ľudia bez záväzkov sa môžu venovať svojim koníčkom, športovať, stretávať sa, chodiť za kultúrou, jednoducho naplno žiť. Pre rodičov s deťmi to zase znamená to, že môžu odísť z práce často i o niečo skôr, aby vyzdvihli deti zo školských a predškolských zariadení, alebo si vziať platený deň voľna, ak dieťa ochorie. Dánske firmy obvykle nerobia problémy ani vtedy, keď potrebujete ísť s dieťaťom k lekárovi či na pravidelnú zubnú prehliadku. V Dánsku sa tiež považuje za neslušné prísť do práce chorý, očakáva sa zostať doma a vyliečiť sa.

Po narodení dieťaťa môžu rodičia nastúpiť na 52-týždňovú platenú dovolenku. Matka dieťaťa má nárok na štyri týždne pred pôrodom a 14 týždňov po pôrode. Otec dieťaťa má nárok na dva týždne po pôrode. Zvyšných 32 týždňov si môžu rozdeliť rodičia medzi sebou podľa vlastnej potreby.

Najmenej v Európe

Hoci je práca z domu po koronových časoch už takmer bežná v celej Európe, v Dánsku bol občasný home office normálnou vecou aj predtým. Dodržanie termínov a včasný príchod na schôdzky je dôležitejší, ako kedy a kde prácu vykonávate. Samozrejme, závisí tiež od práce, lebo nie každá sa dá vykonávať v domácom prostredí.

Vyvážený životný balans sa odzrkadľuje aj v európskych štatistikách. Podľa Eurostatu Dáni odpracujú týždenne v priemere 26,6 hodín, Nóri 26,1 a Nemci dokonca 25,6 hodín týždenne. Na Slovensku sa pracuje 30,6 hodín týždenne, v susednom Rakúsku 30,1 hodín a v Česku 33,2. V Poľsku pracujú obyvatelia dokonca 39,7 hodín týždenne, čo je najviac v celej eurozóne.

Dánsko a ostatné krajiny

Iba 2 percentá zamestnancov v Dánsku pracuje veľmi dlho. V porovnaní s priemerom OECD (11 %) je to skutočne veľký rozdiel.

V Dánsku zamestnanci na plný úväzok venujú až 66% svojho denného času oddychu a voľnočasovým aktivitám. Priemer OECD je 63%.

Ženy v Dánsku majú lepšiu príležitosť venovať sa práci a zároveň ju mať vybalansovanú s rodinným životom. Je to tak najmä vďaka relatívne krátkemu pracovnému času, flexibilite v zamestnaní a dostupnosti sociálnych inštitúcií, ako sú materské školy a jasle. Až 72% dánskych žien má platenú prácu mimo domu, čo je ďaleko za priemerom OECD (59%).

Rebríček OECD: TOP 20

Rovnováha medzi prácou a súkromím v európskych krajinách.

1. Holandsko
2. Dánsko
3. Francúzsko
4. Španielsko
5. Belgicko
6. Nórsko
7. Švédsko
8. Nemecko
9. Rusko
10. Írsko
11. Luxembursko
12. Fínsko
13. Maďarsko
14. Estónsko
15. Taliansko
16. Česká republika
17. Švajčiarsko
18. Slovenská republika
19. Slovinsko
20. Grécko

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Jeremy Thomas