AKO BYŤ ŠŤASTNÝ? INŠPIRUJTE SA DÁNMI

Dánsko sa už niekoľko rokov umiestňuje v rebríčku najšťastnejších ľudí na svete na popredných miestach. Tu je ich návod, ako byť šťastný.

Keď sa niekde napíše, že Dáni patria medzi najšťastnejších ľudí na svete, obvykle sa ozvú hlasy, že to preto, lebo majú také vysoké platy. Iste, dobrá ekonomická situácia zohráva v spokojnom živote veľkú rolu, ale nie je to len o nej. V Správe o svetovom šťastí (World Happiness Report) sa často ako jeden z hlavných faktorov šťastia objavuje dôvera. Dôvera k inštitúciám a sociálnemu systému, ale aj k sebe navzájom. Práve posledné dva roky poznačené pandémiou preverili pravdivosť tohto poznatku. A preverujú ho aj v súčasnej ťažkej spoločenskej situácii.

Dáni dôverujú

Hovorí sa, že keď chcete meniť svet, musíte vždy začať od seba. Hoci sa to nezdá, platí to aj v tomto prípade. Dáni dôverujú preto, lebo sami vo väčšine prípadov neklamú a majú vyvinutý silný zmysel pre spravodlivosť. Stratená peňaženka sa obvykle vždy vráti k majiteľovi a otvorené auto či nezamknutý dom nikto nevykradne. Pre človeka je veľkou úľavou a šťastím, keď môže druhým veriť. A, samozrejme, keď môže veriť aj štátu. Spoločenská dôvera podporuje pocit životnej spokojnosti, uľahčuje život a prináša pocit bezpečia.

Dôležité je tiež uvedomiť si, že spoločenská dôvera súvisí s ekonomickou rovnosťou a empatiou. Čím je štát ekonomicky vyrovnanejší (nie sú tak výrazné rozdiely medzi bohatými a chudobnými, a to súvisí, napríklad, aj s vysokými daňami), tým viac si ľudia v ňom navzájom veria. Ak ste schopní byť empatickí, chcete skôr spolupracovať, ako súťažiť. A keď spolupracujete, ostatní sú pre vás skôr kolegovia než konkurenti, a teda si aj viac dôverujete. A to je jeden z hlavných kľúčov, ako byť šťastný. No nie jediný.

Dáni si cenia vzťahy

Je preukázané, že šťastnejší ľudia sú tí, ktorí majú okolo seba kvalitné priateľstvá a usporiadané rodinné vzťahy. Dáni si na vzťahoch potrpia. V ústrety im vychádza aj nastavenie spoločnosti, politiky a pracovného systému. Vedeli ste, napríklad, že Dánsko patrí ku krajinám, ktoré majú najlepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom? Podľa OECD len asi dve percentá zamestnancov pracuje veľmi dlho v porovnaní s medzinárodným priemerom, ktorý je 11 %. V Dánsku pracovníci na plný úväzok venujú v priemere 66 % svojho dňa osobnému životu a oddychu, čo je nad priemerom OECD, ktorý je 63 %.

Ako byť šťastný_ceniť si vzťahy

Zdroj foto: Unsplash.com/Esther Ann

Dobre nastavená rovnováha medzi pracovným a osobným životom pomáha budovať lepšie a plnohodnotnejšie vzťahy. Osamelosť totiž šťastiu neprospieva a to si plne uvedomujú i Dáni. Aj preto milujú tráviť voľný čas s rodinou, priateľmi či susedmi. Nie je ničím výnimočným, keď v dánskych uliciach uvidíte silný komunitný život. Zapamätajte si, dobré vzťahy sú stavebným materiálom šťastia. Ak hľadáte odpoveď na to, ako byť šťastný, upracte si vo svojich vzťahoch.

Dáni milujú hygge

Hygge je jedným zo základných pilierov dánskeho životného štýlu. A práve hygge vám pomôže navodiť pocit pohody a šťastia. Môže byť rýchlym riešením, keď sa cítite fakt mizerne. Zapáliť sviečku, zababušiť sa do deky, uvariť si horúcu čokoládu a začítať sa do obľúbenej knihy. Hygge je balzamom na dušu a Dáni to veľmi dobre vedia, preto ho tak milujú.

Hygge je jednoduchým receptom, ako byť šťastný. Za týmto pojmom sa skrývajú príjemné okamihy, prostá prítomnosť s tými, ktorých máme radi, pohodlie, vďačnosť, súlad, prímerie a bezpečný „prístav“. Asi najkrajšie to vo svojej knihe vystihol práve Meik Wiking (The Little Book of Hygge). „Hygge je atmosféra, ktorá nás obklopuje, a vedomé prežívanie šťastia,“ píše autor svetového bestselleru. „Hygge nám dáva návod, ako si uchovať šťastie a rozložiť ho do každého dňa.“

Dánsko sa opäť stalo druhou najšťastnejšou krajinou na svete. Informuje o tom Správa o svetovom šťastí 2022.

Dáni športujú a trávia čas v prírode

Keď je len trochu lepšie počasie (alebo aj nie), víkend či voľný deň, dánske rodiny vyrážajú na výlety do lesa a na pláž. V letnej sezóne uvidíte skupinky užívať si piknik, prípadne grilovačku na čerstvom vzduchu všade tam, kde je to možné a kde je príjemné prostredie. Počas letných prázdnin trávia Dáni čas na pláži, pri vodných športoch (dánske pobrežie je dlhé až 8 750 kilometrov), prechádzkami po turistických cestách a, samozrejme, na bicykli. Cyklistika je však pre mnohých Dánov každodenný pohyb v akomkoľvek ročnom období. Deväť z desiatich obyvateľov vlastní bicykel a bežný Dán prejde denne priemerne 1,6 kilometra na bicykli.

Dáni športujú

Zdroj foto: Unsplash.com/Martin Magnemyr

Takmer každý deň uvidíte miestnych venovať sa i džogingu. Približne polovica dospelých Dánov je tiež členom nejakého atletického klubu. Starší obyvatelia obľubujú aerobik a ľahké posilňovanie. Mnohí sa tiež pravidelne venujú skupinovým športom, obľúbený je futbal, basketbal a hádzaná, ktorá pochádza práve z Dánska. Dospelí Dáni zvyčajne nie sú príliš súťaživí, keď športujú. Hoci oceňujú dobre odohratý zápas, pre nich je dôležitejšie užívať si komunitu svojich spoluhráčov a ostatných športovcov. A to je ďalší spôsob, ako byť šťastný.

Dáni sú slobodní a láskaví

V najnovšom svetovom rebríčku, ktorý vyberá krajiny s najvyššou mierou slobody (Human Freedom Index), sa Dánsko umiestnilo na treťom mieste po Švajčiarsku a Novom Zélande. Sloboda rozhodovať o svojom živote hrá v šťastí naozaj veľkú rolu. A táto sloboda sa netýka len ľudských práv a spoločenskej slobody, ale zahŕňa aj možnosť čo najslobodnejšie naložiť so svojím časom.

Na dánskej spoločnosti je výnimočné to, že umožňuje ľuďom vybrať si druh života, ktorý chcú žiť. Málokedy sa chytia do pasce. To znamená, že sú so svojím životom spokojnejší.

Christian Bjørnskov, profesor ekonómie

V Dánsku tomu nahráva osemhodinová pracovná doba, päť týždňov platenej dovolenky a rovnomerné rozdelenie úloh v rodine. Christian Bjørnskov, profesor ekonómie na Aarhuskej univerzite, ktorý skúma šťastie, si všimol silné prepojenie medzi šťastím a rozhodovaním o vlastnom živote. „Na dánskej spoločnosti je výnimočné to, že umožňuje ľuďom vybrať si druh života, ktorý chcú žiť. Málokedy sa chytia do pasce. To znamená, že sú so svojím životom spokojnejší,“ hovorí.

Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako byť šťastný, pamätajte aj na to, že šťastní ľudia sú hlavne tí, ktorí robia svet okolo seba šťastným. Žiadna spoločnosť nebude šťastná, pokiaľ medzi jej členmi nepanuje vysoký stupeň altruizmu a láskavosti. Dánsky inštitút dobrovoľníckej práce (CFSA) priniesol zaujímavé štatistiky. Až 40 percent Dánov sa pravidelne zúčastňujú na dobrovoľníckych aktivitách alebo dobrovoľníckej práci, a až 69 percent Dánov bolo za posledných päť rokov aktívnych v dobrovoľníckej práci. To znamená, že len 31 percent Dánov nikdy nepracovalo v dobrovoľníckej činnosti.

Láskavosť a altruizmus

Zdroj foto: Unsplash.com/Elaine Casap

Dáni robia to, čo má zmysel

Hľadáte spôsob ako byť šťastný? Robte to, čo máte radi a čo vám dáva zmysel. Ak som vyššie písala o tom, že Dánsko patrí ku krajinám s najlepšie vybalansovaným pracovným a osobným životom a len veľmi malé percento ľudí má dlhý pracovný čas, neznamená to, že by odviedli menej roboty. Krajina patrí medzi tie najproduktívnejšie na svete. Dáni sú druhými najproduktívnejšími pracovníkmi v Európe (prvé je Írsko) a sú dokonca produktívnejší ako pracovníci v USA, Kanade, Japonsku či Austrálii.

Možno to súvisí práve s tým, že radi robia veci, ktoré im dávajú zmysel. Meik Wiking z Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani vo svojej knihe The Little Book of Lykke načrtol zaujímavú myšlienku: „Myslím, že nie sme schopní nájsť nič, čo by trvalo uhasilo smäd po ambicióznosti. Takže možno budeme musieť zvážiť, ako premeniť nápad na získanie šťastia v šťastie zo získavania. Ľudia sa zdajú byť šťastnejší, pokiaľ idú za niečím, čo im pripadá zmysluplné. A môže to byť, napríklad, postavenie lode či len vypestovanie obyčajnej, ale dokonalej paradajky. Vedia, že šťastie je vedľajším produktom procesu a nie zlatým pohárom na cieľovej čiare.“

Odložené šťastie

Majte zásobu spomienok na lepšie časy. Keď sa cítite šťastní, vychutnávajte si každý detail svojho šťastia. Vnímajte obrazy, zvuky, vône či chute. Robte si fotografie, zaobstarajte drobné predmety, ktoré vám budú šťastné chvíle pripomínať, vytvorte si playlist pesničiek, ktoré vtedy počúvate. Ak prežívate šťastné chvíle s niekým po svojom boku, je to o to lepšie. Keď prídu horšie časy, všetky tieto predmety a blízke osoby vám pomôžu rozpamätať sa, akí ste boli vtedy šťastní a navodia vám ten pocit šťastia znova.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Xavier Mouton