NA NAJSEVERNEJŠOM SEVERE

Najsevernejší bod Dánska sa nachádza v meste Skagen. Práve tam sa stretáva Severné more s Baltským.

Skagen, mesto s osemtisícovou populáciou, leží v najsevernejšej časti krajiny, v oblasti Vendsyssel. Ročne priláka množstvo turistov práve vďaka miestu, ktoré sa volá Grenen. Ide o najsevernejší cíp Jutského polostrova – akýsi pieskový výbežok, na konci ktorého sa vlievajú do seba moria úžin Skagerrak a Kattegat. Inými slovami, stretáva sa tam Severné more (dánsky Nordsøen alebo Vesterhavet) s Baltským morom (dánsky Østersøen).

Popri mori

Ak sa na toto miesto vyberiete autom, cesta vás dovedie k veľkému parkovisku pri majáku, odkiaľ sa môžete vydať peši popri mori až k pieskovému výbežku. Alebo sa odviezť špeciálnym výletným vozidlom (Sandormen), ktoré je ťahané traktorom. Bežné auto by totiž v pieskových dunách zapadlo.

Najkrajšia je však aj tak cesta peši, pri ktorej môžete okrem vône mora a pohľadu na jeho blankytnú hladinu, obdivovať i takmer púštnu krajinu naokolo. Keď budete mať šťastie, uvidíte tiež miestne tulene vyhrievať sa na pobreží alebo plávať v mori.

Zdroj použitých fotografií: Destination NORD, Unsplash.com/Sevak

Do mesta za zážitkami

Hoci sa v Grenene nachádza stánok s občerstvením a VIP reštaurácia, odporúčam vám doniesť si so sebou vlastné jedlo a užiť si piknik na pláži. Prípadne si pochutnajte na gurmánskych špecialitách v lokálnych reštauráciách v centre mesta Skagen. Miestna gastronómia ponúka nevšedné zážitky. Určite si doprajte aj šálku kávy s typickým sladkým dánskym pečivom alebo ochutnajte dánsku zmrzlinu.

Ak sa budete chcieť v meste Skagen zdržať na pár dní, môžete sa ubytovať v miestnych hoteloch či dovolenkových strediskách, prípadne si prenajať letný dom (sommerhus) alebo kempovať v prírode.

Zavítať môžete aj do miestneho prístavu, ktorý, okrem toho, že je najsevernejším dánskym prístavom, je aj najväčším rybárskym prístavom krajiny. Tak, ako za starých čias, i dnes to tam žije rybárstvom. Každé ráno o siedmej sa koná aukcia rýb a je otvorená aj pre verejnosť. V prístave tiež celoročne kotvia jachty a člny.

Zdroj použitých fotografií: Destination NORD

Skagen má atmosféru

Najsevernejšie mesto dánska má jedinečnú povahu, ktorú len podčiarkuje jeho originálna architektúra. Žlté historické domy žiariace v poludňajšom slnku dodávajú mestu nezabudnuteľnú atmosféru. Hoci v uliciach centra uvidíte najmä počas letnej sezóny množstvo návštevníkov, očarí vás zvláštny pokoj, ktorý vládne všade naokolo.

Skagen patrí už mnoho rokov medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Dánska. Uvoľnenú prázdninovú atmosféru nájdete v pôvodných starých prímorských hoteloch, akým je napríklad Brøndums Hotel.

Skagen už od 19. storočia inšpiroval mnohých tvorivých ľudí, ktorých opantala výnimočná ​​energia mesta, svojská príroda a prostredie Severného Jutska. Umelecký duch je v Skagene stále živý. V meste nájdete množstvo zaujímavých galérií miestnych umelcov, za zmienku stoja napríklad galérie Wolfsen, Skagen, Molevit, Bo či šperkárska dielňa Susanne Lanng.

Zdroj použitých fotografií: Destination NORD

Skagenskí maliari

Významné je aj Skagenské múzeum umenia, v ktorom nájdete vystavené diela skupiny umelcov Skagenskí maliari. Tí prišli do najsevernejšieho dánskeho mesta v 70. rokoch 19. storočia, keď sa v Európe rozvíjal umelecký smer realizmus, a v jeho štýle i oni maľovali, čo videli. Skagenská umelecká kolónia vytvorila unikátne diela zobrazujúce drsnú prácu rybárov, vtedajší život miestnych obyvateľov, ako aj nádhernú prírodu.

Zdroj foto: Destination NORD

Múzeum vzniklo v roku 1908, aby zachovalo diela Skagenských maliarov v prostredí, v ktorom vznikali. Návštevníci tak už viac ako sto rokov môžu obdivovať prácu škandinávskych maliarov ako boli P. S. Krøyer, Anna Ancher, Laurits Tuxen, Michael Ancher, Christian Krohg, Holger Drachmann, Carl Locher či Viggo Johansen. Vďaka dielam týchto umelcov je múzeum najnavštevovanejším múzeom v Severnom Jutsku.

Skagen jednoducho musíte zažiť. A ak vám nebude stačiť, choďte navštíviť aj dánsky unikát Råbjerg Mile – migrujúce pieskové duny nachádzajúce sa južne od Skagenu, smerom k mestu Frederikshavn.

Skagen Det Graa Fyr

Zdroj foto: Destination NORD

Zdroj titulnej foto: Destination NORD

Sivý maják

Det Grå Fyr je druhým najvyšším dánskym majákom. Na jeho vrchol vedie 210 točitých schodov. Maják meria 46 metrov a rozsvietený bol 1. novembra 1858. Navrhol ho dánsky architekt N. S. Nebelong a jeho výstavba trvala štyri roky. Dnes maják slúži ako múzeum a zážitkové centrum. Dozviete sa tam nielen o tom, aký význam majú majáky pre lodnú dopravu, ale aj zaujímavé informácie o sťahovavých vtákov a ich schopnosti orientovať sa. Skagenom totiž každoročne prechádzajú tisícky migrujúcich operencov.