NOVÝ ŽIVOT V DÁNSKU: NEPÍSANÉ PRAVIDLÁ SPOLOČNOSTI

Život v Dánsku vás môže prekvapiť. Ako sa nestratiť v nepísaných pravidlách dánskej spoločnosti?

Začať nový život v novej krajine nie je len o presťahovaní, nájdení práce a naučení sa nového jazyka. Ak chcete zapadnúť do dánskej komunity a stať sa jej súčasťou, je dôležité poznať aj jej nepísané zvyky a pravidlá.

Možno ste sa aj vy stretli na sociálnych sieťach s virálnym videom o ôsmich nepísaných pravidlách dánskej spoločnosti, ktoré by ste mali pre život v Dánsku ovládať. Patria sem praktiky, ako je vyzúvanie topánok v interiéri, neočakávanie sprepitného v reštaurácii, ticho vo verejnej doprave, správna recyklácia, presnosť, trpezlivé státie v rade, státie na eskalátoroch na pravej strane a skromné ​​obliekanie. Aby ste však uspeli v dánskej komunite, je nevyhnutné prispôsobiť sa aj ďalším zvykom.

Zabudnite na spontánnosť

S Dánmi musíte všetko plánovať vopred. Dáni nemajú radi nečakané návštevy ani spontánne vyrazenie si na kávu. Všetko plánujú aspoň týždeň vopred, niekedy aj pár mesiacov dopredu. A tu prichádza tá najzábavnejšia časť. Život v Dánsku sa plánuje okolo týždňov. To znamená, že s Dánmi si neplánujte stretnutie na polovicu novembra, ale na 46. týždeň. Každý napríklad vie, že dánski žiaci majú každý rok jesenné prázdniny v 42. týždni a nie je ľahké zastihnúť niekoho v kancelárii počas 27., 28., 29. a 30. týždňa, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou bude čerpať letnú dovolenku.

spoločenský život v Dánsku

Zdroj foto: VisitDenmark/© Travis Lacy LABAN Stories

Faktom však je, že Dáni sa veľmi radi socializujú. Ďalším (ale som si istá, že nielen dánskym) fenoménom je organizovanie stretnutí pri káve ako nástroj networkingu. Je dobré pochopiť a osvojiť si dánsky spôsob kaffemøder. Pre Dánov je úplne bežné stretnúť sa so svojím budúcim šéfom na káve v priateľskej atmosfére. Mnoho kariérnych poradcov aj odporúča požiadať o stretnutia pri káve s potenciálnymi zamestnávateľmi. A nezabudnite prísť na stretnutia včas – vždy a všade.

V priateľskej atmosfére

Nielen stretnutia pri káve poukazujú na neformálnosť Dánov. Možno vás prekvapí, keď vám prezradím, že Dáni sa oslovujú krstným menom nielen medzi priateľmi, ale aj na úradoch, u lekára, v škole či v práci. Na jednej strane to život v Dánsku veľmi uľahčuje, na druhej strane je však dôležité vyberať tie správne slová pri komunikácii, aby ste nepôsobili nevychovane. Dáni napríklad nemajú slovo pre „prosím“ a nahrádzajú ho rôznymi inými frázami. Zaujímavé tiež je, že za všetko ďakujú – dánsky tak.

Dáni často používajú frázu „tak for sidst“, čo by sa dalo doslovne preložiť ako ďakujem za minule. Ide o prejav slušnosti, čím Dáni vyjadrujú vďaku za minulé stretnutie alebo nejakú poslednú spoločnú aktivitu.

Nezamieňajte si však dánsku ležérnosť s vrúcnosťou. Dáni sú v podstate chladný národ. Zvyčajne sa nezdravia bozkami na líce alebo podaním ruky, ale len pozdravom hej. Pre Dánov je tiež nezvyčajné používať veľa zdvorilostných fráz; niekedy sa ich vyjadrovanie zdá príliš priame alebo strohé. Inými slovami, idú priamo k veci. Ďalším prejavom dánskej rezervovanosti je, že Dán si nikdy nesadne vedľa cudzieho človeka vo verejnej doprave, pokiaľ má k dispozícii iné voľné miesta.

Všetci na jednej úrovni

Základnou črtou Dánov, podobne ako aj ostatných Škandinávcov, je, že sú si rovní, respektíve sa o rovnosť aktívne snažia. Rovnosť a rešpekt k druhým sú v Dánsku vysoko cenené. Všetci sa snažia byť na jednej úrovni. Nikto nechce, aby sa ostatní cítili zle tým, že sa predvádza. Tento princíp vychádza zo sociálneho kódexu, tzv. zákona Jante. Život v Dánsku je charakteristický vysokým percentom strednej triedy a malým percentom bohatých a chudobných. Pre Dánov byť v strede je dobré a chápu to ako cestu k udržaniu krajiny v blahobyte.

Nepísané pravidlá sa týkajú aj cestnej premávky. Nebicyklujte na ľavej strane cyklistických pruhov. Tá je vyhradená pre rýchlych cyklistov. A nezabudnite signalizovať rukou, keď zastavíte alebo zmeníte smer jazdy na bicykli. Zabudnite tiež na prebiehanie cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Môžete za to dostať pokutu.

Zákon Jante súvisí aj s tým, ako sa Dáni obliekajú do práce, sedia spolu pri spoločných obedoch a nikdy sa nerozprávajú s kolegami a priateľmi o tom, koľko zarábajú. Naopak, radi sa medzi sebou sťažujú na cenu prenájmu bytu či domu. Na firemných alebo súkromných oslavách si nikdy nezoberú posledný kúsok toho, čo ostalo na spoločnom tanieri. Ak si predsa len chcete zobrať posledný kúsok, mali by ste sa opýtať, či ho nechce niekto iný, alebo ho rozrezať na dve časti a druhý kúsok nechať na tanieri. A posledné nepísané pravidlo, ak chcete uspieť v dánskej spoločnosti: Dodržiavajte pravidlá!

život v Dánsku zvyky

Zdroj foto: Unsplash.com/Yasara Hansani

Aby ste boli dokonale pripravení na nový život v Dánsku, nezabudnite si prečítať aj ďalšie texty o presťahovaní sa do Dánska, učení dánčiny a dánskom občianstve. Začnite odoberať aj môj newsletter a žiaden ďalší text vám už neunikne.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Thomas Chizzali