DÁNSKA ŠKÔLKA: TAKTO TO TAM VYZERÁ
Materská škola v Dánsku sa v mnohom odlišuje od slovenských škôlok. Aká je dánska škôlka, do ktorej chodí naša dcéra?
Moja dcéra začala chodiť do miestnej materskej školy na začiatku tohto roka. Asi mi dá každá mama za pravdu, že dať dieťa do škôlky je veľká udalosť, ktorá ovplyvní celú rodinu. O to viac, keď žijete v zahraničí a vaše dieťa má prísť do cudzieho kolektívu, ktorému nerozumie ani pol slova. Ak vás zaujíma, ako vyzerá dánska škôlka (dánsky børnehave), pokračujte v čítaní.
Naša dánska škôlka
Materská škola v Dánsku je podobne ako na Slovensku pre deti staršie ako tri roky. Nájdu sa však aj prípady, keď dieťa do škôlky zoberú skôr, a to už v dvoch rokoch. Moja dcéra začala chodiť do škôlky, keď mala tri roky a tri mesiace.
Ilustračné foto: Unsplash.com/BBC Creative
Ide o relatívne malú škôlku (aj keď s veľmi veľkorysou rozlohou interiéru a najmä exteriéru) na predmestí. Malou ju nazývam kvôli počtu detí. Momentálne je v škôlke 36 detí, ale, samozrejme, málokedy sú v plnom počte. Lebo škôlkarské bacily, rodinné dovolenky a iné dôvody… veď to, milé mamy, poznáte. V lete sa napríklad stalo, že jeden týždeň chodilo do škôlky len 5 detí.
Materská škola v Dánsku nepredstavuje pre rodičov až také výrazné zaťaženie rodinného rozpočtu. Štát platí minimálne 70 percent z celkového poplatku za škôlku na dieťa.
Na čerstvom vzduchu
Čo ma asi najviac prekvapilo je to, že dánska škôlka je oproti tej slovenskej skôr zameraná na pobyt vonku. Deti trávia na školskom dvore približne dve-tri hodiny denne, a to za každého počasia. V lete sú na čerstvom vzduchu aj dlhšie. Aj preto je povinnou výbavou škôlkara nepremokavý overal, gumáky a termo oblečenie.
Pre moju dcéru bolo na začiatku ťažké prispôsobiť sa tomuto režimu. Niežeby sme nechodili takmer každý deň von, ale priznám sa, nemali sme úplne dánsky štýl. Teda tráviť dlhý čas na čerstvom vzduchu, aj keď prší alebo fúka silný vietor. Pamätám si, ako sa prvé týždne v januári pýtala svojej učiteľky po hodine na školskom dvore, či už môže ísť dnu.
Ilustračné foto: Unsplash.com/Andre Taissin
Nezažila som však zatiaľ to, že by išli spolu na nejakú vychádzku, exkurziu alebo malý výlet, ako je tomu zvykom v slovenských škôlkach. Možno je každá materská škola v Dánsku v tomto individuálna, ale v tej našej sa zatiaľ nič také nekonalo. Chodieva ku nim knižný autobus z mestskej knižnice, v ktorom si deti môžu pozrieť knižky, a pred pár mesiacmi mali aj návštevu policajtov a hasičov.
Na jar mali tiež týždeň cyklistiky. Každý si mal priniesť do škôlky bicykel a učili sa spolu základy jazdy na bicykli a pravidlá na ceste. Obľúbený medzi deťmi je aj posledný piatok v mesiaci, keď si môžu do škôlky priniesť plyšové zvieratko, bábiku či autíčko.
Bez teplého obeda
Ďalším rozdielom, ktorý má dánska škôlka oproti tej slovenskej je, že sa tam nevarí. Možno sa nájde nejaká materská škola v Dánsku, v ktorej je režim nastavený inak, ale obvykle nepodávajú obedy. Rodičia balia svojim deťom obedové boxy (dánsky madpakke). Zväčša v nich deti majú sendvič s nátierkou, syrom alebo mäsom, ovocie, zeleninu, prípadne sušené ovocie či jogurt. V škôlke dostávajú len desiatu, čo je ovocie a knækbrød s maslom. Rovnaké menu majú aj v rámci olovrantu.
Zdroj foto: Mama v Dánsku
Dáni vo všeobecnosti príliš neobľubujú teplé obedy. Skôr je tu zvyk jesť na obed šalát, sendvič alebo smørrebrød. Doslovný preklad by bol chlieb s maslom, ale v skutočnosti ide o obložený chlebík, ako ho poznáme aj my na Slovensku, pričom obloha je trošku bohatšia ako pri našich chlebíkoch. Obvykle ide o ražný chlieb natretý maslom či smotanovým syrom, s plátkami údeniny, mäsa, syrom, prípadne údeným lososom alebo krevetami. Často na chlieb dávajú aj vajíčka, rôzne nátierky a dokonca aj zemiaky. Nechýbajú ani plátky rôznej zeleniny.
Sloboda v rozhodovaní
Materská škola v Dánsku je iná aj v prístupe k deťom. Veľa vecí, chvalabohu, už preniká aj do slovenského školského systému, ale predsa je dánsky spôsob výchovy odlišný ako na Slovensku či v celej východnej Európe.
Dospelí v Dánsku obvykle deti do ničoho nenútia. Tak ako rodičia, tak aj pedagógovia nechávajú v čo najväčšej možnej miere deti rozhodovať samé za seba. Už predškolákov učia samostatnosti pri obliekaní, rozhodovaní sa, čo chcú robiť a s čím alebo kým sa chcú hrať. Keď nie sú hladné, nenútia ich dojesť svoje obedové balíčky.
Dánska škôlka nemá podmienku, že musí byť dieťa naučené na toaletu. Mnohé deti tam stále nosia plienky a vychovávateľky im ich podľa potreby vymieňajú.
Neznamená to ale, že nemajú určené pravidlá, ktoré musia všetci dodržiavať, ale cítiť vo výchove veľkú slobodu. Naša dánska škôlka sa, napríklad, snaží deti odnaučiť popoludňajšiemu spánku. Samozrejme, ak je niektoré dieťa unavené, môže si pospať na pohovke alebo na matraci na zemi, ale nemajú tam typické spálne s detskými postieľkami.
Budovanie empatie
Možno dánska škôlka nie je vo všetkom úplne ideálna, ale jedna vec na mňa hneď na začiatku dobre zapôsobila. Základom dánskeho spôsobu výchovy je, že rodičia a pedagógovia učia deti tolerancii a neodsudzovaniu. Napríklad, počuť ich hovoriť negatívne o iných deťoch je veľmi zriedkavé. Naopak, povzbudzujú deti v tom, aby v druhých videli to dobré. A rovnako je to tak aj v materskej škole, ktorú navštevuje moja dcéra.
Ilustračné foto: Unsplash.com/Katie Emslie
Raz do týždňa tam majú aktivitu s plyšovým medvedíkom, počas ktorej sa deti učia rozpoznávať a chápať ľudské emócie. Je to síce malá aktivita, ale z môjho pohľadu s veľkým dosahom na vývoj a cibrenie empatie u detí.
Niekoľko výskumov naznačuje, že máme vrodenú empatiu a dokonca aj niekoľkomesačné dieťa inklinuje k tým, ktorí sa k ostatným správajú dobre. Nesprávnym prístupom však môžeme túto empatiu u detí úplne potlačiť a vychovať z nich neempatických dospelých. A tá naša škôlka, ale asi každá materská škola v Dánsku, sa snaží o to, aby v deťoch empatiu podporila a spolu so správnym prístupom rodičov z nich vychovala empatických dospelých.
Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Alexandr Podvalny
Dánske jasle
Jasle alebo opatrovateľskú službu využíva takmer väčšina rodičov v Dánsku. Rodičovská dovolenka trvá približne rok a po nej sa rodičia vracajú do pracovného procesu. Využiť môžu vuggestue – čo je zariadenie podobné našim jasliam, alebo opatrovateľskú službu dagpleje. Školené opatrovateľky majú na starosti pár detí, ktoré im každý deň rodičia privezú k nim domov a poobede si ich vyzdvihnú.
// Comments are closed //