NAJLEPŠÍ PRIATEĽ DÁNA? BICYKEL

Deväť z desiatich obyvateľov Dánska vlastní bicykel. Priemerný Dán prejde denne na bicykli 1,6 kilometra. Cyklistika v Dánsku je jednoducho in.

Priznám sa, naša rodina ešte stále nevlastní ani jeden bicykel, ale v Dánsku sme takmer rarita. Dáni bicyklujú. Veľa, za každého počasia a takmer každý. Cyklistika v Dánsku tvorí štvrtinu osobnej dopravy na vzdialenosti kratšie ako päť kilometrov.

Cyklisti majú prednosť

V Dánsku je viac ako 12 000 kilometrov cyklotrás. Samotné mesto Kodaň má okolo štyristo kilometrov cyklotrás – všetky sú jasne oddelené od pruhov pre autá a chodníkov. No i tak, keď v Dánsku jazdíte autom, musíte si v prvom rade dávať pozor na cyklistov. Tí majú vždy prednosť a sú výraznou súčasťou dopravy v meste. Najmä pri odbočovaní doprava si na dánskych cestách poriadne skontrolujte, či nekrižujete cestu nejakému cyklistovi.

Dáni jazdia na bicykloch rýchlo, najčastejšie sa na nich presúvajú do práce či do školy, čiže v rannej a poobednej špičke ich na cestách v meste uvidíte dosť. V dopravnej špičke môžu byť cyklistické pruhy v Kodani rovnako preplnené ako automobilová doprava v iných častiach sveta. Samozrejme, Dáni vyťahujú svojich dvojkolesových kamarátov aj počas víkendov, keď na nich jazdia na rodinné výlety, nákupy a, samozrejme, majú cyklistiku aj ako športovú aktivitu. Bicyklovanie ich jednoducho robí šťastnými.

cyklistika v Dánsku je obľúbenou rodinnou aktivitou

Zdroj foto: www.supercykelstier.dk

Cyklistika v Dánsku

V Dánsku je inak radosť bicyklovať. Cyklotrás je veľa a sú vynikajúco prepojené. Široké cyklistické chodníky a cyklistické mosty zvyšujú komfort a bezpečnosť cyklistov. Budovanie cyklistických „superdiaľnic“ vo veľkých mestách zabezpečuje, že presun na bicykli je čoraz viac výhodnejšou voľbou pred autom. Súčasťou cyklistických „superdiaľnic“ sú napríklad aj semafory, ktoré sú načasované na priemernú rýchlosť na bicykli a zabezpečujú tzv. zelené vlny.

Ak má byť bicykel konkurencieschopný dopravný prostriedok, musí mať cyklistika v meste vysoký štandard a prioritu. Cyklistická „superdiaľnica“ je cyklomagistrála, ktorá poskytuje bezpečnú, hladkú jazdu s menším počtom zastávok a zvýšenou bezpečnosťou. Označuje sa oranžovým písmenom C.

Navyše, na mnohých cyklotrasách v meste objavíte skutočne pohodlné riešenia pre cyklistov. Napríklad opierky na nohy na križovatkách. Kým cyklista stojí na semafore a čaká na zelenú, môže si vyložiť chodidlo na opierku a uľaviť tak svalom na nohách. Alebo odpadkové koše popri cyklotrase, ktoré sú inštalované v takom uhle, aby sa cyklista do nich trafil bez zastavenia. Na mnohých miestach nájdete aj pumpy na nafúkanie kolies. V Kodani majú na cyklotrasách i špeciálne elektronické zariadenia, tzv. počítadlá bicyklov, ktoré ukazujú aj čas a teplotu ovzdušia.

Cyklistická história

Cyklistika v Dánsku je stará ako bicykel sám. Bicykle boli prvýkrát predstavené v krajine v 80. rokoch 19. storočia a v priebehu 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia sa bicykel stal symbolom rovnosti a slobody. Obyvatelia z rôznych spoločenských vrstiev začali bicyklovať bok po boku, v mestách aj na vidieku.

Hoci si v priebehu minulého storočia dánski urbanisti mysleli, že budúcnosť patrí autám a čoraz širším diaľniciam, ropná kríza v 70. rokoch preverila, že táto predstava nemusí byť úplne pravdivá. V Kodani boli zavedené „nedele bez áut“ a obavy zo znečistenia ovzdušia, nastávajúca klimatická zmena a snaha ľudí viac sa hýbať, pomohli bicyklom k veľkému návratu už v druhej polovici 20. storočia. Samozrejme, významnú úlohu vo využívaní bicyklov ako dopravných prostriedkov zohrávajú dnes aj vysoké dánske dane na benzín a automobily.

Dáni milujú cyklistiku

Zdroj foto: www.supercykelstier.dk

Cyklistická udalosť

Cyklistika v Dánsku a záujem o ňu určite stúpne aj o necelý mesiac, keď sa krajina stane miestom konania najväčších cyklistických pretekov sveta. Dánsko bude hostiť prvé tri etapy tohtoročnej Tour de France.

Trinásťkilometrová trasa bude viesť cez Kodaň, ďalšia etapa pretekov povedie z Roskilde do Nyborgu (199 kilometrov) a tretia, 182 kilometrov dlhá etapa, pôjde z Vejle do Sønderborgu. Po celej krajine sa v rámci tejto veľkej športovej udalosti budú konať i rôzne sprievodné podujatia.

Cargo bicykel

Bicykel s veľkým dreveným úložným priestorom na troch kolesách vám možno bude pripomínať rikšu. Teda až na jeden rozdiel. Že úložný priestor, ktorý je vhodný aj na sedenie, nebude vzadu, ale vpredu. Takýchto „cargo“ bicyklov uvidíte v Dánsku veľa. Najmä rodiny s viacerými deťmi vlastnia minimálne jeden. Tento špeciálny bicykel vytvorili v 80-tych rokoch minulého storočia v kodanskej štvrti Christiania. Dánsky „cargo“ bicykel získal aj viacero ocenení za dizajn a stal sa dánskym úspešným a atraktívnym exportným artiklom.

Zdroj titulnej foto: www.supercykelstier.dk