NOVÝ ŽIVOT V DÁNSKU: AKO ZAČAŤ

Chcete začať nový život v Dánsku? Čo všetko potrebujete vedieť predtým, ako sa sem nasťahujete?

Uvažujete, že urobíte za všetkým hrubú čiaru a začnete odznova v novej krajine? Ak sa vašou vysnívanou destináciou stalo Dánsko, ste tu na správnom mieste. V prvej časti seriálu Nový život v Dánsku, vám prezradím dôležité skutočnosti, na ktoré by ste mali myslieť predtým, ako si zbalíte kufre.

Najmenšia a najšťastnejšia zo škandinávskych krajín láka prisťahovalcov najmä pre vysoké príjmy, sociálny systém, relatívnu bezpečnosť, bezplatné verejné školstvo a zdravotníctvo či nízku úroveň kriminality a korupcie. Vo všeobecnosti, nový život v Dánsku môže byť veľmi pozitívnou zmenou, ak sa zmierite s vysokými daňami, vysokými životnými nákladmi, nepriaznivým veterným a daždivým počasím, dánskou rezervovanosťou a nemelodickým jazykom. Ak som vás neodradila, čítajte ďalej.

Kto môže žiť v Dánsku

Predtým, ako sa rozhodnete pre nový život v Dánsku, je dobré si ujasniť, čo budete v Dánsku robiť. Či tam idete študovať, alebo pracovať. Európski občania nepotrebujú pre vstup do Dánska víza, ale ak chcete zostať v Dánsku dlhšie ako 90 dní, potrebujete získať povolenie na pobyt.

To vám obvykle udelia vtedy, ak sa rozhodnete v Dánsku študovať a ste už aj na nejakú dánsku školu prijatí alebo ak máte už nájdenú prácu v Dánsku a podpísanú pracovnú zmluvu. Do Dánska sa môžete dostať aj za účelom zlúčenia rodiny, teda ak váš partner či partnerka majú dánske občianstvo alebo trvalý, resp. povolený pobyt v Dánsku.

život v Dánsku pre každého

Zdroj foto: Mama v Dánsku

Práca a ubytovanie

Odporúčam vám pred príchodom do Dánska mať nájdené aj ubytovanie, nakoľko sa v Dánsku hľadá ťažko a nájmy sú vysoké. Vybrať si môžete súkromný prenájom alebo prenajať byt od firmy. Ubytovanie je dobré si hľadať s predstihom, aby ste mali viac možností na výber. Študenti to majú jednoduchšie, pretože môžu bývať na internátoch alebo v študentských bytoch.

Bývanie sa po dánsky povie bolig, byt je lejlighed, dom hus. Prenájom je leje, predaj salg a kúpa køb. Nehnuteľnosť je v dánčine fast ejendom.

Mnohokrát podpísanie nájomnej zmluvy je podmienené pracovnou zmluvou alebo jej písomným prísľubom. Opäť sa teda vraciam k predchádzajúcej rade: Svoj nový život v Dánsku začnite tým, že si najskôr nájdete prácu. Pomôcť vám môže napríklad Jobindex.dk alebo Workindenmark.dk, veľmi užitočná je aj sociálna sieť LinkedIn, ktorá je v Dánsku veľmi obľúbeným networkovým nástrojom v rámci pracovného trhu.

Ako cudzinec v Dánsku (a zároveň občan EÚ) si môžete kúpiť vlastnú nehnuteľnosť až po piatich rokoch života v krajine, keď získate trvalý pobyt.

Jazykové znalosti

Pre život v Dánsku a začlenenie do dánskej spoločnosti je potrebné ovládať dánčinu, no v začiatkoch si vystačíte s angličtinou (na juhu Jutského polostrova blízko nemeckých hraníc aj s nemčinou), nakoľko väčšina obyvateľstva hovorí plynule anglicky. Dorozumiete sa s ňou aj na úradoch či školách. V Dánsku sídli mnoho medzinárodných spoločností a aj v mnohých dánskych firmách je korporátnym jazykom práve angličtina.

V súčasnosti sa však dobrá znalosť dánčiny vyžaduje pre štúdium na vysokej škole, čo sa týka bakalárskeho a magisterského stupňa, postgraduálne štúdium môžete absolvovať v angličtine. Samozrejme, aj tu existujú výnimky – špeciálne študijné programy v angličtine alebo študijné programy na súkromných školách. Učeniu dánčiny a možnostiam štúdia tohto jazyka sa budem ešte venovať v ďalších častiach seriálu Nový život v Dánsku. Nezabudnite sa prihlásiť na odoberanie môjho newslettera, aby vám žiadna časť neunikla.

život v Dánsku a jazyk

Zdroj foto: Mama v Dánsku. Zdroj titulnej foto: Mama v Dánsku