SEVERNÉ DÁNSKO: ČO ZAŽIŤ

Malebné rybárske dedinky, nekonečné pláže, jedinečná fauna a flóra a lokálna gastronómia. Objavte Severné Dánsko.

Na najsevernejšom severe

Najsevernejší bod Jutského polostrova sa volá Grenen. Ide o akýsi pieskový výbežok, na konci ktorého sa vlievajú do seba moria úžin Skagerrak a Kattegat. Inými slovami, stretáva sa tam Severné more (dánsky Nordsøen alebo Vesterhavet) s Baltským morom (dánsky Østersøen). Okrem Grenenu sa oplatí navštíviť aj mesto Skagen s typickými žltými fasádami domov a dovolenkovou atmosférou. V tejto lokalite sa nachádza tiež dánsky unikát – púšť Råbjerg Mile. Severné Dánsko si vďaka nej zamilujete.

Zdroj použitých fotografií: Destination NORD, Unsplash.com/Sevak, Mama v Dánsku

Severozápadné pobrežie

Dánske letá sú obvykle krátke a nie až tak horúce, ale ak sa chcete okúpať a vychutnať si oddych na pláži, navštívte dánske letoviská Blokhus a Løkken, ktoré sa nachádzajú na pobreží Severného mora. Voda bude síce svieža, ale zato blankytne modrá. Navyše na obe pláže je povolené prísť priamo autom alebo karavanom. Oceníte to najmä vtedy, keď si po hodinách leňošenia budete chcieť odskočiť, do mesta na drink či rýchly obed. Medzi Blokhusom a Løkkenom sa nachádza obľúbený zábavný park Fårup Sommerland, ktorý v letnej sezóne ponúka množstvo adrenalínových zážitkov a zábavu pre celú rodinu. Od letoviska Løkken sa môžete vydať ďalej na sever popri pobreží. Objavíte tam jedno výnimočné a veľmi fotogenické miesto, ktoré sa volá Rubjerg Knude – je to maják uprostred obrovskej pieskovej duny.

Metropola regiónu

Ak navštívite Severné Dánsko, určite sa zastavte aspoň na pár hodín v Aalborgu. Toto prímorské mesto je bohaté na kultúrne a spoločenské podujatia. Nájdete tam napríklad Múzeum moderného umenia alebo dizajnové centrum Utzon Center. V meste sa nachádza aj univerzita, preto v uliciach stretnete veľa mladých z celého sveta. Pokiaľ sem zavítate i s deťmi, môžete sa zastaviť v mestskej zoologickej záhrade, v múzeu Vikingov Lindholm Høje alebo sa ísť pozrieť do poslednej dánskej ponorky. Veľmi príjemná je tiež prechádzka po mestskom nábreží.

aalborg utzon center severné dánsko

Zdroj foto: © Utzon Center (2008) – Jørn Utzon & Kim Utzon. Photo: Mette Johnsen – VisitDenamrk

Národný park Thy

Pokiaľ milujete turistiku, cyklistiku alebo vodné športy, určite zavítajte do Národného parku Thy. Rozprestiera sa na 244 kilometroch štvorcových pri pobreží Severného mora, medzi mestami Hanstholm a Agger. Rybárske mestečká, malebné dedinky a divoká príroda s bohatou faunou a flórou. Na mnohých miestach sa dá aj kempovať či okúpať v priezračných jazerách. Odporúčam vám navštíviť romantickú osadu Stenbjerg, výnimočný maják Lodbjerg a Klitmøller, prezývaný tiež Cold Hawaii. Priaznivci vodných športov tam nájdu vhodné podmienky na klasické surfovanie, windsurfing či kiteboarding.

severné dánsko klitmøller

Zdroj foto: © Mette Johnsen – VisitDenmark

Najslnečnejší ostrov

Severné Dánsko má aj miesto, kde je najviac slnečných dní v roku v rámci celej krajiny. Ide o ostrov Læsø, obľúbenú dovolenkovú destináciu miestnych, ale aj turistov. Dostanete sa tam trajektom z mesta Frederikshavn a cesta vám bude trvať asi 90 minút. Ostrov sa stal známym pre dve veci – domy s ikonickými strechami zo sušených morských rias a soľ. Tá sa dodnes na ostrove varí podľa starodávnej receptúry. Ľudia prichádzajú na ostrov Læsø aj kvôli gastronómii. Miestne reštaurácie vám ponúknu nielen čerstvé ryby, ale aj nórske homáre a ďalšie morské plody. Užite si prechádzky po plážach, doprajte si wellness, prevezte sa na koni či na bicykli, alebo si zahrajte golf s výhľadom na more. Na ostrove zabudnete na každodenný stres a užijete si pokoj a pohodu.

Zdroj použitých fotografií: © LABAN Stories, © Kim Wyon © Travelbook – VisitDenmark / Zdroj titulnej fotografie: Mama v Dánsku