Dáni milujú sladké. Najmä na Vianoce si ho doprajú vo veľkom. Vianočné pečenie je totiž hygge. Ktorý recept vyskúšate?

Ak ste tento rok ešte nezahájili vianočné pečenie, môžete sa inšpirovať Dánskom. Vybrala som pre vás tie najzaujímavejšie recepty na vianočné sladkosti.

Dáni majú viacero druhov suchého vianočného pečiva. Okrem medovníčkov, ktoré sú takmer identické s tými našimi, majú pebernødder. Ide o pikantné sladké guličky z medovníkového cesta.

Ak ich chcete pripraviť, potrebujete 175 g cukru, jedno vajíčko, 2 PL šľahačky, 250 g hladkej múky, ¼ ČL sódy bikarbóny, ½ ČL mletej škorice, ½ ČL mletého bieleho korenia, ½ ČL mletého zázvoru, ½ ČL mletých klinčekov, 100 g masla.

Cukor vyšľahajte s vajíčkom a pridajte šľahačku. V druhej miske zmiešajte ostatné suché ingrediencie a rozdrobte do nich maslo. Pridajte našľahané vajíčko s cukrom a šľahačkou. Vypracujte cesto. Nechajte ho aspoň hodinu odpočívať v chladničke. Potom vyberte a vymodelujte z cesta šúľok. Môžete si cesto rozdeliť aj na viac častí. Nakrájajte na malé kúsky asi vo veľkosti orieška a v rukách upravte do malých guľôčok. Guľôčky poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Rúru vyhrejte na 200 stupňov a pečte asi 9-10 min.

vianočné pečenie pebernodder

Zdroj foto: Dgzb BelforPixabay

Vôňa Vianoc

Dánske vianočné pečenie sa nezaobíde bez škorice, vanilky či kardamónu. Na Vianoce sú obľúbené aj tradičné linecké kolieska, kokosové guľky a rôzne drobné koláčiky z marcipánu, nugátu a čokolády. Mimochodom, marcipán a nugát z dánskeho Odense sú svetoznáme. Ak aj vy milujete ich vôňu a neviete si bez nich predstaviť vianočné pečenie, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich receptov.

vianočné pečenie je hygge

Ilustračné foto: © Brittany Overgaard – VisitDenmark

Jødekager patria medzi klasické dánske vianočné koláčiky, ktoré sa každoročne pečú v mnohých domácnostiach. Koláčiky majú svoj pôvod v 18. storočí, keď židovskí pekári piekli koláče so škoricou, ktorá bola vtedy pre Dánov exotickým korením a priniesla im nové chuťové zážitky.

Na klasické škoricové vianočné keksíky potrebujete 250 g hladkej múky, 125 g cukru, ½ ČL soli, 200 g chladného masla. Jedno rozšľahané vajíčko na potretie. A na finálne posypanie budete potrebovať PL kryštálového cukru a ½ ČL mletej škorice.

V mise zmiešajte múku, cukor a soľ. Maslo nakrájajte na malé kúsky a rozdrobte v múčnej zmesi, kým nevznikne posýpka. Následne cesto rozmieste a rozdeľte na dve časti. Vyformujte z nich rolky s priemerom asi 6 cm. Odložte do chladničky aspoň na dve hodiny alebo do mrazničky na pol hodiny. Zmiešajte PL cukru s mletou škoricou. Stuhnuté rolky nakrájajte na tenké kolieska. Každé potrite rozšľahaným vajíčkom a zľahka posypte cukrovo-škoricovou zmesou. Kolieska poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte v hornej časti rúry vyhriatej na 200 stupňov asi 5-6 minút.

Ako vyzerajú koláčiky Jødekager? Pozrite si ich tu.

Håkonskager sú chrumkavé vianočné koláčiky s chuťou marcipánu, ktoré si môžete dopriať kedykoľvek ku šálke čaju. V Dánsku sú tiež obľúbeným vianočným pečivom.

Potrebujete na ne 250 g hladkej múky, 80 g práškového cukru, 200 g masla, 100 g marcipánu, jeden vanilkový struk, nastrúhanú kôru z polovice chemicky neošetreného bio citróna. Na potretie jedno rozšľahané bielko a deciliter kryštálového cukru.

Vanilkový struk pozdĺžne rozrežte a vyškrabte z neho semienka. Rozotrite ich v práškovom cukre a všetky ingrediencie na cesto – okrem vaječného bielka a kryštálového cukru – dajte do kuchynského robota. Pri nízkych otáčkach ich spolu rozmixujte. Ak chcete cesto spracovať ručne, maslo a marcipán si nakrájajte na malé kocky. Z cesta vyformujte rolku, ktorú vložte aspoň na 2 hodiny do chladničky, ideálne ho tam nechajte do druhého dňa. Cesto vyberte z chladničky, potrite dookola rozšľahaným bielkom a dobre vyváľajte v kryštálovom cukre. Sušienky nakrájajte na približne 1/2 cm hrubé plátky a uložte ich na plech s dostatočnými rozostupmi. Koláčiky pečte v predhriatej rúre pri teplote 170 stupňov asi 10 minút.

Ako vyzerajú koláčiky Håkonskager? Pozrite si ich tu.

Nougatsnitter, teda nugátové plátky, nie sú žiadna veda. Vyzerajú luxusne a chutia vynikajúco.

Pripravte si na ne 250 g nugátu, 125 g lieskových orieškov, 200 g marcipánu, 200 g tmavej čokolády. Na posypanie potrebujete PL kakaovej drviny, štipku jedlého zlatého prachu, PL mrazom sušených malín.

Formu o veľkosti 20×20 centimetrov vysteľte papierom na pečenie. Na spodok nalejte tenkú vrstvu roztopenej čokolády a vložte do chladničky na stuhnutie. Lieskové orechy opražte na panvici na strednom ohni za stáleho miešania, kým šupky nepopraskajú a nezačnú sa uvoľňovať. Lieskové orechy potom vložte do čistej utierky a olúpte. Čisté jadrá nasekajte nadrobno a odložte bokom. Nugát roztopte pri nízkej teplote, ideálne vo vodnom kúpeli, a do tekutej hmoty prisypte časť nasekaných orieškov. Vylejte na stuhnutú čokoládu vo forme a vráťte späť do chladničky, aspoň na 15 minút. Marcipán rozvaľkajte na tenký plátok v rozmere formy a položte na stuhnutú čokoládovo-nugátovú zmes. Vrch polejte zvyšnou roztopenou čokoládou a posypte zvyšnými nasekanými orieškami, malinami, kakaovou drvinou a jedlým zlatým prachom. Nechajte všetko stuhnúť. Pred krájaním však hmota musí mať izbovú teplotu, aby sa nepolámala.

Ako vyzerajú Nougatsnitter? Pozrite si ich tu.

Vianočné šišky

Na Slovensku sa šišky robia skôr na Fašiangy. Pre Dánov je však vianočné pečenie šišiek tradíciou. Predávajú ich na vianočných trhoch a pre zaneprázdnené gazdinky (alebo tie, ktoré nemajú doma špeciálnu panvicu) sú k dispozícii aj mrazené v supermarketoch. Na Vianoce Dáni pečú æbleskiver – malé šišky podávané s práškovým cukrom a džemom, a klejner – sú tiež podobné našim šiškám, ale voňajú kardamónom a citrónom.

Æbleskiver sa dnes často pripravujú bez jabĺk, hoci pôvodný recept je s jablkami, odtiaľ aj názov æbleskiver (jablkové plátky). Ja vám ponúkam recept s kúskami jabĺk.

vianočné pečenie aebleskiver

Zdroj foto: Unsplash.com/Rasmus Gundorff Sæderup

Potrebujete 5 dl hladkej múky, ČL vanilkového cukru, ČL kardamónu, ČL sódy bikarbóny, ½ ČL soli, 3PL cukru, jeden bio citrón s chemicky neošetrenou kôrou, 3 vajíčka, 4,5 dl cmaru, 2 jablká a 25 g masla.

Zmiešajte v mise múku, vanilkový cukor, kardamón, sódu, cukor a soľ. Nastrúhajte kôru z citróna a primiešajte k suchej zmesi. Vajcia rozdeľte na žĺtka a bielka. Žĺtka vyšľahajte s cmarom a vmiešajte do suchej zmesi. Odložte na 30 minút do chladničky. Z bielok vyšľahajte sneh a zľahka vmiešajte do cesta. Jablká olúpte, zbavte jadrovníka a nakrájajte na malé kocky. Zahrejte panvicu na výrobu æbleskiver (použiť môžete aj panvicu na lievance, akurát vaše æbleskiver nebudú mať tvar guličiek, ale lievancov) a potrite ju zľahka maslom. Nalejte do každej formy trochu cesta a do stredu vložte kúsky jablka. Opečte do zlatista z oboch strán. Podávajte s ovocným džemom a práškovým cukrom.

Klejner najlepšie chutia čerstvo upražené, keď sú chrumkavé a zároveň rozplývajúce sa v ústach. Dáni si k nim doprajú pohár vareného vína. Vianočné pečenie tak má skutočnú hygge atmosféru.

Na cca 40 klejner šišiek potrebujete 75 g masla, 90 g cukru, 25 g šľahačky, štipku vanilkového prášku, ½ ČL kardamónu, ½ ČL soli, ČL citrónovej šťavy, ČL nastrúhanej citrónovej kôry, jedno vajce, 250 g hladkej múky. Okrem toho asi liter oleja na vyprážanie a 2 PL múky na vyvaľkanie cesta.

Maslo, cukor, smotanu na šľahanie, vanilkový prášok, kardamón, soľ a najemno nastrúhanú citrónovú kôru vyšľahajte v miske do peny a potom zašľahajte vajíčko, neskôr citrónovú šťavu. Po troške pridávajte múku a vypracujte cesto, ktoré dajte na jednu hodinu do chladničky. Cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na obdĺžnik s rozmermi približne 40×25 cm. Vykrajujte podlhovasté kosoštvorce s dĺžkou asi 8-10 cm. V strede každého vyrežte malú dierku a v polovici otočte. Olej zohrejte na panvici na 170-175 stupňov. Šišky postupne vyprážajte na rozpálenom oleji, cca minútku, kým nie sú svetlohnedé a chrumkavé. Upražené ich dajte na papierovú kuchynskú utierku, aby neboli príliš mastné. Vychutnajte si ich čerstvé, ešte teplé.

vianočné pečenie klejner

Zdroj foto: © Kristian Krogh – VisitDenmark

Vianočné pečenie z kysnutého cesta

Vybrala som pre vás dva recepty na koláče, ktoré sa hodia k horúcej káve či kakau a vyčaria vám skutočne dokonalé hygge Vianoce. Ak si neviete predstaviť vianočné pečenie bez dobrôt z kysnutého cesta a chcete vyskúšať niečo nové, inšpirujte sa týmito škandinávskymi receptami.

Kanelbrød je škoricový trhací chlebík a je ideálnym vianočným ranným pečivom. Robila som ho už niekoľkokrát a vždy chutil výborne.

Na cesto potrebujete 2 dl mlieka, 35 g droždia, ČL kryštálového cukru, jedno vajce, 500 g hladkej múky, 35 g práškového cukru, 8 g soli a 75 g masla. Na plnku budete potrebovať 200 g masla, 200 g cukru a 20 g mletej škorice. Na vymastenie a vysypanie formy si pripravte maslo a cukor, a na potretie si pripravte jedno vajce.

V mlieku, do ktorého ste pridali ČL kryštálového cukru, si nechajte vzísť kvások. Zatiaľ si pripravte suché ingrediencie. Zmiešajte múku s práškovým cukrom a soľou. Roztopte maslo a vymiešajte vajíčko. Hotový kvások nalejte do misy s múkou a cukrom. Pridajte roztopené maslo a vyšľahané vajíčko. Vypracujte pružné cesto a nechajte hodinu odpočívať na teplom mieste. Zatiaľ si pripravte plnku. Vymiešajte zmäknuté maslo s cukrom a škoricou. Oddýchnuté nakysnuté cesto vyvaľkajte na pravidelný obdĺžnik (cca 30×40 cm) a pozdĺžne rozrežte na tri alebo štyri rovnaké obdĺžniky. Každý natrite škoricovým maslom a poukladajte na seba natretou stranou nahor. Potom vzniknutý bochník narežte na kvádre, ktoré budú mať navrchu štvorec a ukladajte priečne zvislo do vymastenej chlebovej formy. (Dáni vysypávajú formu cukrom, ja som ju nevysypala.) Poslednú časť otočte opačne, aby natretá plocha smerovala dovnútra bochníka. Nechajte ešte podkysnúť asi pol hodinu. Potrite navrchu rozšľahaným vajíčkom a pečte na 180 stupňov cca 30 minút. Ak treba, chlebík pečte zakrytý alobalom ešte ďalších desať minút.

Ako vyzerá Kanelbrød? Pozrite si ho tu.

Juleboller (doslovne vianočné buchtičky) sú šťavnaté a plné vianočnej chuti. Môžete si ich dopriať aj s tenkým plátkom masla, s arašidovým maslom alebo inou obľúbenou nátierkou.

Na približne 16 vianočných buchtičiek budete potrebovať 2 dl mlieka, 25 g droždia, ČL kryštálového cukru, 2 vajcia, 350 g hladkej múky, 100 g celozrnnej múky, PL práškového cukru, ½ ČL soli, jedno nahrubo nastrúhané jablko, 40 g nadrobno nasekaných vlašských orechov, 40 g nadrobno nakrájaných sušených brusníc, štipku mletého nového korenia, ČL škorice, ½ ČL mletých klinčekov, ČL mletého kardamónu a 50 g masla. Okrem toho potrebujete jedno vajce na potretie.

V mlieku, do ktorého ste pridali ČL kryštálového cukru, si nechajte vzísť kvások. Zatiaľ si pripravte suché ingrediencie. Zmiešajte obe múky s práškovým cukrom, soľou a všetkými koreninami. K zmesi prilejte kvások, roztopené maslo, vyšľahané vajíčka, jablko, orechy a brusnice. Vypracujte vláčne, jemne lepivé cesto. Nechajte odpočívať na teplom mieste cca jednu hodinu. Vykysnuté cesto vyklopte na pomúčenú dosku a vytvarujte 16 buchiet, ktoré poukladajte na plech s papierom na pečenie, najlepšie s centimetrovým rozostupom medzi buchtami. Prikryte čistou utierkou a nechajte ešte hodinu kysnúť. Žemle potrite rozšľahaným vajíčkom a dajte piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na cca 20 minút, podľa potreby aj 30 minút.

Ako vyzerajú Juleboller? Pozrite si ich tu.

vianočné pečenie z kysnutého cesta

Ilustračná foto: © Tine Uffelmann – VisitNordsjælland

Pozrite si aj recepty na dánske vianočné jedlá, ktoré nesmú chýbať na sviatočnom stole. Prihláste sa na odoberanie môjho newsletteteru alebo ma sledujte na Instagrame, aby ste nepremeškali žiadny ďalší text. Ak ste si užili toto vianočné pečenie, nezabudnite tento text zdieľať aj na vašich sociálnych sieťach či poslať odkaz svojim známym.

Zdroj titulnej foto: Unsplash.com/Paulina Kaminska