Možno ste už počuli o zákone Jante (dánsky Janteloven), ktorý je akýmsi sociálnym kódom Škandinávcov, a aj vďaka nemu ako spoločnosť prosperujú.

Hlavnou pointou je, že zákon Jante kladie dôraz na kolektívne blaho pred individuálnymi úspechmi. Názov Janteloven (The Law of Jante) pochádza z knihy dánsko-nórskeho autora Axela Sandemose, ktorý v tridsiatych rokoch napísal román A Fugitive Crosses His Tracks (Utečenec križuje svoje stopy). Išlo o satiru, ktorá sa odohráva vo fiktívnom meste Jante. Mestečko má však niečo spoločné s autorovým rodným mestom Nykøbing Mors zo začiatku 20. storočia.

V meste Jante žijú ľudia, od ktorých sa očakáva, že budú skromní. Majú nachádzať potešenie v obyčajnosti, byť súčasťou kolektívu a potláčať individualizmus v spoločnosti. V knihe autor opisuje desať pravidiel (zákon Jante), podľa ktorých by sa obyvatelia mesta mali správať.

  • Nebudeš si myslieť, že si výnimočný.
  • Nebudeš si myslieť, že si tak dobrý ako my.
  • Nebudeš si myslieť, že si múdrejší ako my.
  • Nebudeš seba presviedčať, že si lepší ako my.
  • Nebudeš si myslieť, že vieš viac ako my.
  • Nebudeš si myslieť, že si dôležitejší ako my.
  • Nebudeš si myslieť, že si v niečom dobrý.
  • Nebudeš sa nám smiať.
  • Nebudeš si myslieť, že sa niekto o Teba zaujíma.
  • Nebudeš si myslieť, že nás môžeš niečo naučiť.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že román poukazuje na desať pravidiel spoločenského správania, ktoré sa sústreďujú okolo jednej hlavnej zásady: Nepovažujte sa za nadradeného voči ostatným. Tento princíp funguje pre Dánov ako kultúrny stavebný kameň.

Radšej nežiariť

Rovnosť a rešpekt k druhým sú v dánskej spoločnosti veľmi dôležitým a ceneným princípom, ako sa správať. Všetci musia byť na rovnakej úrovni; nikto nechce, aby sa ostatní cítili zle tým, že sa predvádza. „Nie sme zvyknutí na ľudí, ktorí žiaria, a to je najväčší faktor dánskej kultúry,“ vysvetľuje Mette Bærbach Bas pre The Local DK. „Keď sa pozriete na našu populáciu v Dánsku, vidíte, že máme veľké percento strednej triedy a malé percento bohatých a chudobných. Byť v strede je dobré a priviedlo to našu krajinu na dobré miesto.“

zákon Jante a Dánsko

Zdroj foto: Unsplash.com/Matt Bennett

Janteloven (zákon Jante) zasahuje čiastočne aj do výchovy detí. Dánski rodičia svoje deti príliš nechvália, rovnako aj pedagógovia v školách dbajú na to, aby deti neporovnávali a šikovnejšie deti nedávali iným za príklad. Dánske školy sa dnes veľmi zameriavajú na to, ako sa dieťa cíti, nie na to, ako sa správa a či dosahuje perfektné výsledky.

Skromnosť v obliekaní

Zákon Jante súvisí aj s tým, ako sa Dáni obliekajú do práce. Zvyčajne nosia ležérne oblečenie v neutrálnych farbách, obvyklé sú košele či polokošele s nohavicami a poltopánkami pre mužov, kravaty a obleky nosia len výnimočne. V zime skôr siahnu po saku alebo elegantnom svetri. U žien je to rôznorodejšie, ale tiež platí, že čím konzervatívnejšie oblečenie, tým lepšie. Dánske ženy chodia do práce zvyčajne v blúzkach a nohaviciach či sukni, prípadne v jednoduchých šatách. Podobne ako u mužov, aj na ženách uvidíte skôr neutrálne farby ako čierna, biela, sivá, hnedá alebo béžová.

Na pracoviskách často nosia aj džínsy, ale skôr s elegantnejším strihom. Krikľavé farby alebo výrazné potlače uvidíte na Dánoch len veľmi zriedka, pretože vyčnievať v dave je v rozpore s filozofiou Janteloven (zákon Jante). V Dánsku je niekedy ťažké pochopiť, čo je vhodné pracovné oblečenie a zapadnúť. Niekedy sa totiž cudzinci na pracovisku oblečú príliš formálne alebo príliš výrazne, lebo chcú byť videní a vyjadrujú to aj cez módu a svoj osobný štýl obliekania. Treba však povedať, že každé pracovisko v Dánsku má inú kultúru a to, čo sa považuje za „prijateľný pracovný odev“. Veľa závisí od profesie a od toho, či je pracovný kolektív medzinárodný alebo čisto dánsky.

Janteloven

Zdroj foto: Unsplash.com/Yanapi Senaud

Bez rozdielu

Zákon Jante sa prejavuje aj v konverzáciách alebo tzv. small talkoch (aj keď tie Dáni moc nemusia). Dáni sa nikdy nerozprávajú s kolegami a priateľmi o tom, koľko zarábajú. Naopak, radi sa medzi sebou sťažujú na cenu prenájmu domu alebo bytu. Spoločné obedy počas obednej pauzy na pracovisku sú tiež dôležité a nesúvisia len s konceptom hygge, ale práve aj s Janteloven a túžbou po spolupatričnosti. Absencia vykania, oslovovanie šéfa a kolegov navzájom krstným menom, rovnako aj učiteľa žiakmi (tento zvyk sa praktizuje aj na úradoch, u doktora či na iných formálnych miestach) sú ďalšími znakmi, ktoré poukazujú na zákon Jante.

Rovnosť je pre Dánov hlboko zakorenenou hodnotou, ale, samozrejme, netreba si dánsku spoločnosť idealizovať. Aj tu, ako všade inde, si niektorí ľudia medzi sebou závidia a dajú najavo nadradenosť, lebo to veľmi závisí od povahy a charakteru človeka. No keď žijete v spoločnosti, kde váš sused je rovnako bohatý ako vy, má podobný dom a auto, tak máte menej dôvodov na závisť. Mnohí experti skúmajúci šťastie poukazujú na to, že práve tento fakt je dôvodom, prečo sa Dáni dlhodobo zaraďujú medzi spokojné a šťastné národy.

Zdroj titulnej foto: ©Viggo Lundberg – VisitDenmark